uk ru
LIFE SCIENCES LAWYERS | UKRAINE & CIS
Menu

ПРАВОВИЙ АЛЬЯНС — юридична компанія, що супроводжує бізнес-інтереси національних, іноземних і міжнародних компаній на території України та ряду країн СНД.

НАШІ КЛІЄНТИ представляють індустрії фармацевтики, медичних виробів, товарів народного споживання, медицини, косметики, парафармацевтики, хімії, біотехнології, сільського господарства та продуктів харчування.

ПРОВІДНІ АСОЦІАЦІЇ — AIPM Ukraine, APRaD та Комітет з охорони здоров'я Європейської Бізнес Асоціації обрали Правовий Альянс своїм юридичним радником.

Зупинення строків на стадії завершення досудового розслідування

ЮРИСТ&ЗАКОН, №20, 20 травня 2021

Максим Кряковцев, помічник адвоката ЮФ "Правовий Альянс"


На практиці стикнулися з ототожненням початку стадії завершення досудового розслідування з автоматичним зупиненням строків досудового розслідування. Загалом, у більшості випадків так воно і є, однак є цікаві аспекти, які необхідно брати до уваги.

Відповідно до ч. 1 ст. 290 КПК України, визнавши зібрані під час досудового розслідування докази достатніми для складання обвинувального акта, прокурор або слідчий за його дорученням зобов'язаний повідомити підозрюваному, його захиснику про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування. Отже, стадія завершення досудового розслідування розпочинається з моменту прийняття відповідного рішення прокурором або слідчим за його дорученням. При цьому зауважимо, що законодавець не передбачив, що таке рішення має бути оформлено відповідною постановою. А отже воно може мати форму листа.

Однак з якого моменту зупиняється обчислення строків досудового розслідування відповідно до ст. 219 КПК України? Згідно з ч. 5 ст. 219 КПК України строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченому статтею 290 цього Кодексу, не включається у строки, передбачені цією статтею. Тобто, виходячи з буквального тлумачення вказаної норми, саме з виникнення можливості у сторони захисту ознайомлення з матеріалами досудового розслідування і по день, коли всі учасники підтвердили факт ознайомлення з матеріалами, – строки не враховуються у загальний строк досудового розслідування.

Часто на практиці підозрюваному та його захиснику надходить лист про закінчення досудового розслідування і про можливість ознайомитись із матеріалами справи. І в цьому контексті потрібно правильно розуміти, що строк зупиняється саме з моменту отримання такого листа, а не з моменту, коли було прийнято рішення про закінчення досудового розслідування. Цікаве тлумачення цього питання надав Чугуївський міський суд Харківської області в ухвалі від 13.02.2020 р. у справі № 633/529/19. Суд зазначив, що законодавець належним чином не вказав, з якого моменту необхідно обчислювати початок перебігу строку ознайомлення сторонами кримінального провадження з матеріалами досудового розслідування. Тому відповідно до буквального тлумачення відповідних норм КПК України у ч. 3 ст. 219 КПК України йдеться про те, що саме строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування не включається у строки, передбачені цією статтею. Законодавець чітко зазначив про строк ознайомлення, а не про строк із моменту прийняття процесуального рішення у вигляді повідомлення про завершення досудового розслідування. До того ж ч. 1 ст. 290 КПК України передбачено, що, визнавши зібрані під час досудового розслідування докази достатніми для складання обвинувального акта, прокурор або слідчий за його дорученням зобов'язаний повідомити підозрюваному, його захиснику про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування. Аналіз зазначених правових норм дає право дійти єдиного висновку, що строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування розпочинається саме з моменту надання прокурором чи слідчим доступу до матеріалів досудового розслідування (фактичного доступу або з моменту ознайомлення сторони кримінального провадження з виниклим правом на таке ознайомлення з матеріалами), а не з моменту повідомлення про завершення досудового розслідування. Крім того, рішення про завершення досудового розслідування може бути прийнято раніше, ніж буде прийнято рішення про надання доступу до матеріалів.

Вважаємо таке тлумачення норм Кримінального процесуального кодексу України правильним. Хоча цікаво дослідити уважніше й обставини справи, до якої не було повною мірою застосовано вказані вище висновки. Власне, у цьому провадженні так і було. 17.10.2019 слідчий СВ Печенізького ВП Чугуївського ВП ГУНП в Харківській області Будко Є. В. склав повідомлення про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування. Згідно з абзацом другим цього повідомлення: "Відповідно до вимог ст. ст. 283, 290 КПК України надається доступ до матеріалів досудового розслідування з 22 жовтня 2019 року у приміщенні службового кабінету № 7 Печенізького ВП Чугуївського ВП ГУНП в Харківській області". Захиснику та ОСОБІ_1 це повідомлення було надіслано засобами поштового зв'язку 18.10.2019. Отримано його було в листопаді 2019 року. 25.10.2019 слідчий зателефонував і повідомив про завершення досудового розслідування та право на ознайомлення з матеріалами. Цим правом захист скористався 29.10.2019. Таким чином, не вдаючись до встановлення моменту, коли стороні захисту стало відомо про надання доступу до матеріалів досудового розслідування, строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування обчислюється з дня, коли виникло таке право, по день безпосереднього ознайомлення, а саме з 22 жовтня 2019 року по 29 жовтня 2019 року включно. Отже, бачимо, що у сторони захисту виникла можливість ознайомитись із матеріалами справи з 25.10.2019, коли зателефонував слідчий до захисника, адже повідомлення про те, що надається доступ до матеріалів досудового розслідування з 22.10.2019, було отримано в листопаді 2019 року.

Проте цілком можливо, що суд не вдавався до встановлення моменту, з якого сторона захисту могла почати ознайомлюватись з матеріалами, через те, що саме сторона захисту не зазначала про це ані в клопотанні, ані під час його розгляду в судовому засіданні. Таким чином, саме з моменту виникнення можливості у підозрюваного та його захисника ознайомитись з матеріалами досудового розслідування зупиняються строки досудового розслідування.

Тобто строк із моменту прийняття рішення про завершення досудового розслідування і до моменту виникнення у підозрюваного та його захисника можливості ознайомлення з матеріалами справи включається до строків досудового розслідування. Відповідно, поновлюються вони, коли сторони кримінального провадження ознайомились із матеріалами.

У цьому контексті цікаво дослідити рішення Харківського апеляційного суду від 18.09.2020 р. у справі № 633/529/19. Апеляційний суд скасував ухвалу Чугуївського міського суду Харківської області від 13.02.2020 р. та призначив кримінальне провадження до судового розгляду в суді першої інстанції. Проте в мотивувальній частині апеляційний суд лише підтвердив висновки суду першої інстанції щодо обчислення строків під час завершення досудового розслідування. Однак підставою для скасування рішення Чугуївського міського суду стало те, що суд неправильно визначив кінцеву дату ознайомлення з матеріалами сторонами, адже взяв до уваги лише факт ознайомлення стороною захисту та потерпілим з матеріалами. Апеляційний суд зазначив, що кримінальний процес є процесом змагальним, а отже сторона обвинувачення також повинна ознайомитись із матеріалами сторони захисту в порядку ст. 290 КПК України і цей строк також не включатиметься до загального строку досудового розслідування. При цьому 29.10.2019 стороною захисту прокурору надано повідомлення про відкриття матеріалів, що будуть використані як докази в суді. Прокурор Романов Р. В. засвідчив факт отримання цього повідомлення і копій документів до нього 29.10.2019 своїм підписом, але не факт ознайомлення зі змістом цих документів.

Єдине, що хочемо зауважити, що прокурору слід давати акти про відкриття матеріалів сторони захисту із формулюванням "матеріали отримав та ознайомився". Більше додати нічого. Підсумовуючи вказане: завершення досудового розслідування не дорівнює зупиненню строків у зв'язку з ознайомленням із матеріалами досудового розслідування.

2635

Якщо Ви помітили помилку, будь ласка, виділіть та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про неї