uk en
LIFE SCIENCES LAWYERS | UKRAINE & CIS
Menu

LA LAW FIRM (Legal Alliance) — українська юридична фірма, яка здійснює комплексний супровід національних і міжнародних компаній в Україні, країн Центральної та Східної Європи і Центральної Азії, починаючи з 1995 року.

НАШІ КЛІЄНТИ працюють у галузі охорони здоровʼя та фармацевтики, медичних виробів, косметичної продукції, дієтичних добавок, а також представляють медичні установи і заклади охорони здоровʼя.

ПРОВІДНІ АСОЦІАЦІЇ — AIPM Ukraine, APRaD та Комітет з охорони здоров'я Європейської Бізнес Асоціації обрали LA Law Firm своїм юридичним радником.

Закупівля ліків поза Національним переліком після 18 грудня 2024 р.

Аптека.ua, 24.10.2024

Коментує Дмитро Алешко, керуючий партнер LA Law Firm

Законом України від 21 серпня 2024 р. № 3911-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сферах охорони здоров’я, реабілітації, соціального захисту та державної реєстрації окремих об’єктів санітарних заходів» внесені зміни до пп. 2 п. 3 розділу XI «Прикінцеві положення» нового Закону України від 28 липня 2022 р. № 2469-IX «Про лікарські засоби». Чи впливають ці зміни в законодавстві на закупівлі препаратів поза Національним переліком основних лікарських засобів (далі — Національний перелік)? На це питання відповів керуючий партнер LA Law Firm Дмитро Алешко.

Зазначеним пп. 2 п. 3 розділу XI «Прикінцеві положення» нового Закону України «Про лікарські засоби» вносяться зміни до Основ законодавства України про охорону здоров’я в частині формування Національного переліку та здійснення закупівель лікарських засобів із цього переліку. Зокрема, зазначено, що забороняється здійснювати, якщо інше не встановлено законом та/або Кабінетом Міністрів України, закупівлю та/або відшкодування вартості (реімбурсацію) за рахунок коштів державного бюджету, зокрема коштів, отриманих згідно з договорами про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, та/або місцевих бюджетів лікарських засобів, не включених до Національного переліку.

Деякі експерти помилково вважають, що цією фразою заборонено з 18.12.2024 р. (тобто з дати введення в дію Закону України № 3911-IX) закуповувати лікарські засоби, які не включені до Національного переліку. Однак, якщо уважно проаналізувати зміни, то це не так. Як зазначено вище, зміни внесені саме до нового Закону України «Про лікарські засоби», а не напряму до Основ законодавства України про охорону здоров’я.

Новий Закон України «Про лікарські засоби» вводиться в дію через 30 міс після завершення воєнного стану, як це передбачено п. 1 «Прикінцевих положень». Відповідно, зміни в частині Національного переліку також вводяться в дію через 30 міс після завершення воєнного стану.

Отже, як до 18.12.2024 р., так і після цієї дати — до введення в дію нового Закону України «Про лікарські засоби» у питанні закупівель препаратів застосовуються норми постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. № 333 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення». П. 11 цієї постанови передбачено, що за умови задоволення повного обсягу потреби у лікарських засобах, включених до Національного переліку, що підтверджується відповідними розрахунками, заклади охорони здоров’я можуть здійснювати закупівлі лікарських засобів, що в установленому законом порядку зареєстровані в Україні та не включені до зазначеного Національного переліку, якщо їх діючі речовини (або їх комбінації) включені до стандартів медичної допомоги або клінічних протоколів, затверджених Міністерством охорони здоров’я. Це положення постанови є чинним, його не змінювали та не визнавали таким, що втратило чинність.

521

Якщо Ви помітили помилку, будь ласка, виділіть та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про неї