ru uk
LIFE SCIENCES LAWYERS | UKRAINE & CIS
Menu

ПРАВОВИЙ АЛЬЯНС — юридична компанія, що супроводжує бізнес-інтереси національних, іноземних і міжнародних компаній на території України та ряду країн СНД.

НАШІ КЛІЄНТИ представляють індустрії фармацевтики, медичних виробів, товарів народного споживання, медицини, косметики, парафармацевтики, хімії, біотехнології, сільського господарства та продуктів харчування.

ПРОВІДНІ АСОЦІАЦІЇ — AIPM Ukraine, APRaD та Комітет з охорони здоров'я Європейської Бізнес Асоціації обрали Правовий Альянс своїм юридичним радником.

Тимчасове звільнення фармпродукції від обкладення ПДВ: нові положення законодавства

Щотижневик АПТЕКА, 08.04.2020

2 квітня набув чинності Закон Украї­ни від 30 березня 2020 р. № 540-IX, яким звільняються від обкладення податком на додану вартість (ПДВ) операції з постачання на митній території України лікарських засобів, медичних виробів за переліком, затвердженим постановою КМУ № 224. При цьому відповідним положенням уточнюється, що ця норма застосовується до операцій, здійснених починаючи з 17 березня 2020 р. У зв’язку із цим в аптечних закладів виникає ряд питань. Зокрема:

1. Чи потрібно/можна списувати нарахований ПДВ за вже отриманий/проданий товар?

2. Яким чином бухгалтерам врегулювати питання списання ПДВ з Державною податковою службою України у зв’язку із застосуванням РРО та отриманням податкової фіскальної звітності з цінами, у яких враховано ПДВ?

3. Чи варто аптекам дочекатися надходження товару без ПДВ від постачальників і не робити ніяких списань заднім числом?

Відповіді дає Олексій Бежевець, партнер ЮК «Правовий Альянс»:

Оскільки пільговий режим щодо обкладання ПДВ діє з 2 квітня 2020 р., то з цієї дати платники ПДВ, що реалізовували пільговий товар, не повинні були нараховувати ПДВ. Таким чином, необхідно провести коригування нарахованих ПДВ-зобов’язань за період з 2 квітня та після цієї дати. Коригування нарахованих ПДВ-зобов’язань слід провести у порядку, що передбачений для операцій, для яких після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін (п. 192.1 Податкового кодексу України).

Підґрунтя: проаналізуємо положення нового закону. «Тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, у якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України. У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до цього пункту, положення пункту 198.5 статті 198 цього кодексу та положення статті 199 цього кодексу не застосовуються щодо таких операцій. Норми цього пункту застосовуються до операцій, здійснених починаючи з 17 березня 2020 року».

Таким чином, системний аналіз закону дає змогу дати відповіді на питання:

Що звільняється від ПДВ? Операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів, перелік яких визначений постановою КМУ від 20.03.2020 р. № 224 (хоча її назва не точно відповідає назві, яка передбачена законом, іншої наразі немає – і ми виходимо з можливості застосування саме цього переліку).

Як зазначено в примітках до цієї постанови, основною підставою для звільнення від ПДВ є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента) міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, яке зазначено в переліку.

У який період діє пільга? З 17 березня цього року до останнього дня місяця, у якому завершиться дія карантину, встановленого КМУ. Наразі це 30 квітня 2020 р. Тобто ПДВ не нараховується на операції з вказаними товарами, які відбулися в цей період часу. Звісно, якщо КМУ продовжить дію карантину (що ймовірно) – строк буде іншим.

Що означає звільнення від обкладання ПДВ? Платники податків (фактично – сторони відповідних операцій із зазначеними товарами) не нараховують податкові зобов’язання та не складають/реєструють відповідні податкові накладні під час здійснення операцій з цими товарами у вказаний період часу.

Відповідь на питання, зазначене вище, буде наступною. Якщо операції з постачання в аптечний заклад відповідних товарів мали місце раніше, ніж 17 березня (тобто відповідні податкові зобов’язання/кредит з ПДВ виникли до 17.03.2020 р.), обкладення ПДВ цих операцій здійснюється за загальними правилами згідно з Податковим кодексом України. Якщо ж після — ПДВ немає (ні кредиту, ні зобов’язань). Тобто у разі якщо платник податку здійснює реалізацію «раніше закуплених і зараз звільнених від ПДВ медикаментів» у період з 17.03.2020 до 30.04.2020 р., то такий платник зобов’язаний нараховувати ПДВ на операції такої поставки, оскільки він отримав податковий кредит у період придбання цих медикаментів до періоду дії вказаної пільги з ПДВ.

2895

Якщо Ви помітили помилку, будь ласка, виділіть та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про неї