uk ru
LIFE SCIENCES LAWYERS | UKRAINE & CIS
Menu

ПРАВОВИЙ АЛЬЯНС — юридична компанія, що супроводжує бізнес-інтереси національних, іноземних і міжнародних компаній на території України та ряду країн СНД.

НАШІ КЛІЄНТИ представляють індустрії фармацевтики, медичних виробів, товарів народного споживання, медицини, косметики, парафармацевтики, хімії, біотехнології, сільського господарства та продуктів харчування.

ПРОВІДНІ АСОЦІАЦІЇ — AIPM Ukraine, APRaD та Комітет з охорони здоров'я Європейської Бізнес Асоціації обрали Правовий Альянс своїм юридичним радником.

Чотириста порівняно чесних способів відбирання грошей у платника податків

The Page, 24.05.21

Віталій Савчук, радник, керівник податкової практики ЮФ "Правовий Альянс"


Одного разу після засідання представник Державної податкової служби (ДПС) підійшов до мене в суді і майже кокетливо запитав: «Молодой человек, почему вы не хотите помочь государству заработать?». Мені варто було сказати йому, що у «заработать» – щонайменше два значення, але я чомусь не сказав.

Про те, наскільки добре держава працює, доведеться посперечатися, але заробляє вона більше, ніж раніше – недавно податківці відзвітували про рекордні надходження в бюджет, а голова фінкомітету ВР похвалився перевиконаним планом із податків та митниці.

Якщо за останні два роки ваш бізнес не перевиконував усі плани з продажів, ви можете запитати, звідки гроші. Відповідь невигадлива – під час перевірок податківці підходять максимально вимогливо до будь-яких операцій платників. Ось їхні улюблені причіпки в сезоні 2020-2021:

1. Реальність операцій. ДПС значно посилила свої спроби ставити під сумнів, що ваші транзакції взагалі мали місце. Або мали місце в достатньому обсязі, щоб відобразити суми, сплачені за послуги як витрати, і відобразити податковий кредит. Комісія, аутстафінг, проведення заходів, реклама та маркетинг – до кожного з цих договорів можуть виникати питання, іноді несподівані. Припустимо, у рекламного агентства є 10 співробітників у штаті. Податківець на перевірці може не повірити, що цього достатньо, щоб надати вам рекламні послуги на запаморочливі 2 млн грн. А те, що для реклами в інтернеті штат взагалі майже не потрібен, вам доведеться доводити. Але пізніше і не в податковій.

2. Економічний ефект від угод. ДПС традиційно сумнівається в угодах, які не мають очевидного або негайного економічного ефекту для бізнесу. Як будь-який договір представництва бігфарми з аптечною мережею, наприклад. Тут доведеться пояснювати податковій, що витрати компанії націлені на отримання прибутку, але не зобов'язані генерувати його негайно. Та й загалом можуть до нього не призвести, адже бізнес – це ризик. На щастя, такої ж думки дотримується і Верховний Суд, але не завжди варто очікувати того ж при податковій перевірці.

3. Представництва нерезидентів. Законодавство і практика нас переконують – працювати в Україні через некомерційне представництво стає майже безперспективно, особливо якщо материнська компанія – всього лише одна з групи компаній, які представлені на ринку. Податківці все частіше прагнуть кваліфікувати будь-яке іноземне представництво як постійне (комерційне), часом використовуючи для цього нестандартні приводи. У 2020 році ДПС застосувала для перекваліфікації таку підставу як те, що представництво фінансується материнською компанією обсягом «майже рівним 30%» від продажів компанії в країні. Чи варто уточнювати, що ця підстава не підкріплюється законом.

Як остапи бендери, фіскали знаходять і безліч інших можливостей для наповнення бюджету. Періодично успішно – в основному за рахунок неуважних платників. Більшість ризиків можна звести до мінімуму. По-перше, бажано добре розуміти, як працює ваш постачальник послуг: сам або з підрядником, механіку самої послуги, наскільки вона прозора. Не буде зайвим і передивитися всі ваші договори й оновити їх таким чином, щоб вони відображали реальний стан речей і не були ні в чому двозначні. До проведення транзакцій їх варто підкріпити внутрішніми політиками, а після – правильно складеним звітом.

Не варто тільки очікувати, що під час перевірки вас правильно зрозуміють, коли є шанс зрозуміти неправильно. Адже державі потрібно заробляти, навіть якщо запрацювати вона не поспішає.

2632

Якщо Ви помітили помилку, будь ласка, виділіть та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про неї