
Бронювання працівників: ключові зміни в процедурі з 1 грудня 2024
Нещодавно LA Law Firm провела онлайн-вебінар на тему "Зміни до порядку бронювання працівників". Центральною темою заходу стало обговорення постанови Кабінету Міністрів України (КМУ) від 22.11.2024 р. № 1332, якою внесено зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану, що затверджені постановою КМУ від 27.01.2023 р. № 76. Зокрема, постановою № 1332 з 1 грудня вводиться обов’язкове використання Порталу Дія для бронювання працівників. Також зміни, що обговорювалися, мають суттєво вплинути як на підприємства, так і на їхніх працівників, адже тепер бронювання потребуватиме дотримання суворих критеріїв та прозорості. У цій статті ми розглянемо основні нововведення, які мають знати роботодавці та військовозобов’язані.
Лідія Санжаровська, радниця LA Law Firm, повідомила, що 15 листопада завершено проведення аудиту ухвалених рішень щодо визначення підприємств, установ і організацій критично важливими. За результатами аудиту 95% усіх критично важливих підприємств, установ, організацій зберегли свої статуси. Водночас під час аудиту виявлено низку порушень, зокрема:
- різке та необґрунтоване зниження заробітної плати працівникам після отримання статусу критично важливого підприємства, установи чи організації;
- використання різних моделей для понаднормового збільшення чисельності заброньованих. Наприклад, на одному з підприємств працівник є заброньованим і одночасно з цим створює квоту для бронювання для іншого підприємства, на якому він працює за сумісництвом. Відповідно, обмінюючись працівниками, ці підприємства могли забезпечити майже стовідсоткове бронювання своїх працівників;
- включення до переліку критично важливих підприємств, установ, організацій, які по суті не є такими.
При цьому підприємства, установи та організації, які підтвердили свій статус, мають звернутися знову до профільного органу з метою підтвердження відповідності новим критеріям критично важливого підприємства, установи чи організації.
КЛЮЧОВІ ЗМІНИ ДО ПОРЯДКУ БРОНЮВАННЯ
Як і раніше, не підлягатимуть бронюванню військовозобов’язані, які згідно із законодавством не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, а саме мають відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації за іншою підставою. Новелою змін є те, що не підлягатимуть бронюванню військовозобов’язані, які займають посади на критично важливому підприємстві, нарахована заробітна плата яких у кожному місяці останнього звітного періоду (кварталу) не нижче 20 тис. грн, крім окремих державних і комунальних підприємств.
Звертаємо увагу! 30 листопада (після проведення вебінару) опубліковано постанову КМУ № 1362 від 29.11.2024 р., якою внесено зміни до вищезазначеного положення.
Відтепер військовозобов’язаним працівникам критично важливих підприємств, установ та організацій, які включаються до списків, має бути нарахована щомісячна заробітна плата протягом строку, на який надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та на період воєнного часу, не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (крім окремих винятків для державних і комунальних підприємств).
Фактично наразі під час бронювання засобами Порталу Дія роботодавцем надається гарантія (підтвердження), що працівникам, які включаються до списку, нараховуватиметься щомісячна заробітна плата в мінімальному розмірі 20 тис. грн протягом усього строку їх бронювання (строку надання їм відстрочки від призову). Невиконання зазначеної гарантії хоча б по одному працівнику є підставою для скасування статусу критично важливого підприємства, установи, організації з неможливістю знову отримати такий статус протягом наступних 6 міс.
При цьому передбачається, що Пенсійний фонд України і Міністерство оборони України (Міноборони) протягом грудня 2024 р. мають налагодити інформаційну взаємодію між такими реєстрами, як Державний реєстр загальнообов’язкового державного соціального страхування та реєстр "Оберіг", з метою визначення інформації про осіб віком від 17 до 60 років з огляду на їх посади і відповідність їх заробітної плати критерію щодо заробітної плати.
Змінами визначено й перелік осіб, які підлягають бронюванню поза квотою та в окремому порядку. Зокрема, до таких осіб віднесено кінцевих бенефіціарних власників критично важливих підприємств, які не є їх працівниками. Вони бронюватимуться окремо від працівників у межах функціоналу, над яким ще працює Міністерство цифрової трансформації України.
Доповідач повідомила, що, за інформацією від Міністерства економіки України (Мінекономіки), якщо у працівників, які знаходяться на військовому обліку, у реєстрі "Оберіг" відсутні дані щодо їх звання чи військово-облікової спеціальності, то найімовірніше система відхилятиме пропозиції щодо бронювання таких працівників, хоча таке положення не визначено постановою № 1332.
КВОТА НА БРОНЮВАННЯ
Сталими залишилися загальні правила бронювання, зокрема квота, як і раніше, становить не більше 50% від загальної кількості військовозобов’язаних працівників критично важливого підприємства, установи, організації, оскільки бронювання понад 50% усіх військовозобов’язаних може здійснюватися за окремим рішенням міністра оборони України. Якщо на критично важливому підприємстві, установі чи організації працює один військовозобов’язаний, критерій щодо загальної кількості військовозобов’язаних працівників не застосовуватиметься.
Відповідно до змін при розрахунку квоти на бронювання не враховуватимуться військовозобов’язані жінки, але при цьому враховуватимуться військовозобов’язані, заброньовані відповідно до Порядку бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 04.02.2015 р. № 45.
Ключовою зміною є те, що бронювання відбуватиметься виключно через Портал Дія, однак нормативно передбачена альтернативна опція бронювання (через профільні органи) для підприємств, установ та організацій, які не мають коду ЄДРПОУ або технічної можливості формувати списки на бронювання працівників засобами Порталу Дія. Це питання є критичним, зокрема, для представництв іноземних компаній.
Для таких підприємств, установ, організацій передбачено можливість подання списків працівників на бронювання до профільних органів. Після цього відповідний орган подаватиме список засобами Порталу Дія. При цьому форма звернення, форма самого списку, порядок та строки його подання до профільного органу й опрацювання профільним органом наразі не визначені.
КРИТЕРІЇ ДЛЯ ПРАЦІВНИКІВ
Для того щоб бути внесеним до списку на бронювання, працівник має відповідати таким критеріям:
- він перебуває на військовому обліку;
- він знаходиться в трудових відносинах з критично важливим підприємством, установою чи організацією;
- обіймає посаду, за якою йому нараховано заробітну плату за кожний місяць останнього звітного періоду (кварталу) не нижчу за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5;
- він уточнив свої персональні дані та не знаходиться в розшуку територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
У разі відповідності працівника зазначеним критеріям засобами реєстру "Оберіг" здійснюватиметься автоматичне переведення працівника на спеціальний військовий облік заброньованих осіб не пізніше ніж протягом 72 год з моменту формування відповідного списку.
Також, якщо працівник прийнятий на роботу в середині кварталу, фактично він зможе бути заброньованим лише через півтора квартали.
Звертаємо увагу! 30 листопада (після проведення вебінару) опубліковано постанову КМУ № 1362 від 29.11.2024 р., якою внесено зміни до критеріїв бронювання в частині заробітної плати працівників (описано в блоці "Ключові зміни до порядку бронювання").
ПІДСТАВИ ДЛЯ АНУЛЮВАННЯ ВІДСТРОЧКИ
Бронювання буде автоматично анульованим на підставі:
- закінчення строку дії відстрочки;
- ліквідації критично важливого підприємства, установи чи організації;
- звільнення військовозобов’язаного, крім випадків звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного критично важливого підприємства, установи чи організації;
- надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з інших причин;
- позбавлення статусу критично важливого підприємства, установи чи організації;
- тимчасового припинення дії трудового договору;
- невідповідності військовозобов’язаного умовам щодо розміру нарахованої заробітної плати.
Також бронювання може бути анульоване на підставі обґрунтованого подання засобами Порталу Дія керівника критично важливого підприємства, установи, організації. Крім того, такий керівник зможе подати заяву в електронній формі засобами Порталу Дія та отримати інформацію про військовозобов’язаних, яким надана відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та які переведені на спеціальний військовий облік.
ВИЗНАЧЕННЯ ПІДПРИЄМСТВА КРИТИЧНО ВАЖЛИВИМ
Відповідно до ухвалених змін передбачено 2 обов’язкових критерії визначення підприємства, установи, організації критично важливими. По-перше, це відсутність заборгованості зі сплати податків до державного і місцевих бюджетів, а також єдиного соціального внеску. До цього цей критерій був не обов’язковим. Підтвердження може бути наведене у вигляді витягу з інформаційної системи органів Державної податкової служби України (ДПС), отриманого через електронний кабінет платника податків. По-друге, обов’язковим критерієм є розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб – працівників підприємств, установ, організацій за останній календарний квартал – вона має становити не нижче розміру мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5, щодо усіх працівників відповідного підприємства, установи, організації.
Також Л. Санжаровська додала, що на виконання постанови № 1332 профільні органи мають протягом 10 днів з моменту набрання чинності цієї постанови оновити свої галузеві критерії визначення підприємств, установ, організацій критично важливими.
Окрім цього, згідно з інформацією Мінекономіки, підприємства, установи, організації можуть звертатися для визначення їх критично важливими до профільного органу навіть у разі відповідності лише загальним критеріям. До цього на практиці могли виникати ситуації, коли від підприємств, установ, організацій додатково запитували підтвердження відповідності також й спеціальним галузевим критеріям, затвердженим профільним органом.
Серед змін, яких зазнали критерії та порядок визначення підприємств, установ, організацій критично важливими, є запровадження моніторингу діяльності щодо них за звітний податковий період, який проводитиметься органом, що ухвалив рішення про визначення відповідних підприємства, установи, організації критично важливими. Наразі порядок здійснення такого моніторингу нормативно не визначено. Підхід, озвучений Мінекономіки, полягає в автоматичному здійсненні моніторингу за базовими критеріями шляхом обміну даними з Пенсійним фондом України та ДПС.
Звертаємо увагу! 30 листопада (після проведення вебінару) опубліковано постанову КМУ № 1362 від 29.11.2024 р., якою до відповідного положення внесене уточнення щодо здійснення моніторингу виконання вимог про щомісячне нарахування заброньованим працівникам заробітної плати у розмірі не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5.
ПЕРЕХІДНИЙ ПЕРІОД
Постановою № 1332 передбачений перехідний період, згідно з яким строк дії рішень щодо визначення підприємств, установ, організацій критично важливими, які є чинними станом на дату набрання чинності постанови, але строк дії яких закінчується до 30.11.2024 р. включно, продовжується до 31.12.2024 р. Мінекономіки наразі працює також над варіантом, як автоматично здійснити перебронювання працівників таких підприємств на 1 міс.
Також надається тримісячний строк з дня набрання чинності постанови № 1332 (до 28.02.2025 р.) для перегляду ухвалених рішень про визначення підприємств, установ, організацій критично важливими.
Відповідно, кожне критично важливе підприємство, установа, організація, які бажають залишити відповідний статус або отримати його наново, протягом 3 міс мають звернутися до профільного органу з наданим обґрунтуванням та підтверджувальними документами щодо відповідності новим критеріям. При цьому, якщо бронювання закінчується в січні, то воно не подовжується до 28.02.2025 р.
Також відстрочки, надані військовозобов’язаним за рішеннями Мінекономіки або засобами Порталу Дія до набрання чинності постанови № 1332, є чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28.02.2025 р.
Євген Прохоренко
Юрист сектору регуляторно-юридичної інформації, "Щотижневик АПТЕКА"