
Які тенденції у сфері ІР можна очікувати у 2025 році? Як трансформується попит клієнтів і робота юридичних компаній у цій практиці?
Віталій САВЧУК, партнер LA Law Firm, адвокат:
Сфера інтелектуальної власності в Україні традиційно мала дві характерні риси. По-перше, це така тусовка, у якій всі знають усіх — юристи та повірені швидко обмінювались досвідом і було важко пропустити щось важливе.
По-друге, обговорення назрілих реформ відбувалося довго, часто та фахово, але майже ніколи ні до чого не призводило — всі хочуть, щоб усе відбулося, але бояться, аби чогось не сталося.
Цей рік багато що змінив. Я спробую навести особистий топ прикладів:
1. Еволюція законодавчих змін наближає нас до скасування Закону від 1 квітня 2022 року, яким продовжили дію деяких (на думку частини спільноти — всіх) прав наневизначений термін. Нагадаю, що на меті стояло запобігти втраті чинності тими правами, власники яких не могли, скажімо, сплатити щорічні збори в той період, коли на підступах до Києва велися бої, а державні органи та банки працювали непередбачувано. Проєкт про скасування цього закону вже прийнятий в другому читанні та переданий на підпис Президенту. Це дозволить запобігти багатьом судовим спорам — зокрема щодо того, чи є Україна ледь не єдиною державою, в якій патенти можуть діяти довше за 25 років.
2. Прийнятий у першому читанні революційний проєкт про впровадження в Україні винятку Болар. Виняток десятки років діє в США (батьківщина цього механізму), ЄС та інших країнах і дозволяє власнику генеричного лікарського засобу реєструвати останній (але не комерціалізувати його) до того, як патент на оригінальний препарат припинить свою дію. В результаті щойно спливає строк чинності патенту, пацієнт отримує ширший вибір, а ринок — пожвавлену конкуренцію. Приймаючи такий закон, можна подбати також і про права патентовласників, запобігши зловживанням. Я вдячний можливості бути причетним до підготовки текстів обох законопроєктів разом з колегами.
3. Велика війна змушує бізнес мислити ширше — зростає кількість українських запитів на захист прав в Європі, США, Китаї. Реєструючи патент чи бренд удома, бізнес одночасно планує експансію. Попри світові процеси вітчизняний підприємець за можливості глобалізується. Це оптимістичний тренд.
4. Хитка економіка стимулює конкурувати активніше — рентабельність кількох продуктів завжди працює надійніше за рентабельність одного. Я із задоволенням спостерігаю це у фармацевтиці та інших індустріях — гравці хочуть бути першими, хто виведе продукт на ринок. Для цього попередньо здійснюють патентний пошук, реєстрацію бренду тощо.
5. Тема, на якій сьогодні зосереджене наше життя, не оминула й інтелектуальну власність — оборона. Від партнерів ми отримуємо сучасну зброю, на яку спливли не всі права. Частина з них захищена в Україні, інша частина — ні. Проте культура поваги до інтелектуальних прав у сфері оборони формується у нас в реальному часі, і мені приємно спостерігати за успіхами колег у профільних органах. З іншого боку найтехнологічніша в історії війна не обходиться і без нових розробок. Патенти, дизайни, ноу-хау — це ті об’єкти, захист яких українські військові розробники можуть отримати не лише вдома. В результаті доведеться визнати, що просто зараз Україна є одним з найцікавіших місць у світі для розвитку та спостереження за правом інтелектуальної власності. І не лише.