ru uk en
LIFE SCIENCES LAWYERS | UKRAINE & CIS
Menu

ПРАВОВИЙ АЛЬЯНС — юридична компанія, що супроводжує бізнес-інтереси національних, іноземних і міжнародних компаній на території України та ряду країн СНД.

НАШІ КЛІЄНТИ представляють індустрії фармацевтики, медичних виробів, товарів народного споживання, медицини, косметики, парафармацевтики, хімії, біотехнології, сільського господарства та продуктів харчування.

ПРОВІДНІ АСОЦІАЦІЇ — AIPM Ukraine, APRaD та Комітет з охорони здоров'я Європейської Бізнес Асоціації обрали Правовий Альянс своїм юридичним радником.

БІЗНЕС В УМОВАХ КАРАНТИНУ

Як усім відомо, постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року на території України було введено карантин на період з 12 березня по 03 квітня 2020 року. Окрім цього, 17 березня 2020 року Верховною Радою України було прийнято низку законів, пов’язаних із запобіганням виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), які наразі вже набрали законної сили.

Закони передбачають велику кількість змін у різних сферах діяльності як юридичних, так і фізичних осіб, що безпосередньо вплине на ведення бізнесу в умовах карантину та до яких вкрай важливо оперативно та правильно адаптуватись.

Сфера трудових відносин

Одним із актуальних питань є те, які обов’язки покладаються на юридичних осіб у разі виявлення захворювання у працівника. Нові зміни стосуються, в тому числі, і цього аспекту, а саме:

 • Дистанційна робота або відпустка. На період карантину роботодавець має право доручити працівникові виконувати протягом певного періоду роботу вдома, а також надавати працівнику, за його згодою відпустку. Термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін (15 календарних днів на рік).
 • Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі на період перебування особи у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню COVID-19, а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій (у розмірі 50 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу).

Тобто у разі виявлення захворювання у працівника, його в першу чергу, необхідно ізолювати з метою уникнення інфікування інших працівників. У разі, якщо у працівника або осіб, з якими він контактував, виявлено COVID-19 і він перебуває на лікуванні або у самоізоляції під медичним наглядом, такому працівнику надається допомога по тимчасовій непрацездатності на умовах, передбачених Законом України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.

Варто зазначити, що незважаючи на жорсткі заходи та ситуацію з COVID-19, відповідно до чинного законодавства, роботодавець не може зобов’язати працівників надавати інформацію щодо діагнозу, а особливо, щодо діагнозу інших осіб. Тобто роботодавець не може зобов’язати працівника повідомити про захворювання на COVID-19. Працівник лише в загальному порядку повідомляє роботодавця про відкриття листка непрацездатності.

Зміни у сфері оподаткування та митного оформлення товарів

 • Звільнення від ПДВ. Тимчасово звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій COVID-19, перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
 • Звільнення від сплати низки податків та зборів:
  • У період з 01.03.2020 р. по 30.04.2020 р. не нараховується та не сплачується плата за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності.
  • У період з 01.03.2020 року по 30.04.2020 року об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
 • Зміни щодо ЄСВ:
  • Звільнення фізичних осіб-підприємців, що провадять незалежну професійну діяльність від сплати ЄСВ з 01.03.2020 р. по 30.04.2020 р. (зазначений період включається до страхового стажу).
  • Звільнення від нарахування штрафних санкцій та пені у період з 01.03.2020 р. по 30.04.2020 р.
  • Встановлення мораторію на перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ у період з 18.03.2020 р. по 18.05.2020 р.
 • Митне оформлення. Тимчасово звільняються від сплати ввізного мита лікарські засоби, медичні вироби та/або медичне обладнання, необхідні для боротьби з COVID-19, а їх митне оформлення здійснюється першочергово. На такі товари допускається подання попередньої або тимчасової декларації.

Зміни щодо інших аспектів бізнес активності

 • Зміна режиму роботи. У період карантину дозволено змінювати режим роботи, в тому числі, щодо прийому та обслуговування фізичних та юридичних осіб. Інформація про такі зміни повинна доводитись до відома через веб-сайти та інші засоби дистанційної комунікації.
 • Зупинення перебігу строків щодо надання адміністративних та інших послуг. З дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
 • Заборона перевірок господарської діяльності. Забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності до 31 травня 2020 року, за виключенням суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику, суб’єктів у сфері дотримання вимог щодо державних регульованих цін та у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

 • Форс-мажорна обставина. Перелік форс-мажорних обставин, передбачений ч. 2 ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», доповнено такою обставиною як карантин, встановлений Кабінетом Міністрів України. Проте, це не означає автоматичне звільнення від виконання будь-яких зобов’язань.
 • Зміни порядку закупівель товарів та послуг. Дія Закону України «Про публічні закупівлі» не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є товари, роботи чи послуги, необхідні для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19).

Варто зазначити, що новими нормативно-правовими актами не обмежується імпорт та експорт товарів, а також їх внутрішнє переміщення країною. Єдине виключення становить експорт товарів протиепідемічного призначення за визначеним переліком (наприклад, маски медичні, рукавички медичні, тощо), експорт яких заборонено до 01 червня 2020 року.

Відповідальність

 • Адміністративна відповідальність:
  • штраф на громадян 17000-34000 грн. і на посадових осіб 34000-170000 грн – за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм.
 • Кримінальна відповідальність:
  • штраф 17000-51000 грн. або арешт на строк до 6 місяців, або обмеження/позбавлення волі на строк до 3 років – за порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним хворобам, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань.
  • позбавлення волі на строк від 5 до 8 років - якщо вказані вище дії спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки.

Наприклад, постановою Кабінету Міністрів України, якою було введено карантин на території України, передбачено також заборону на проведення всіх масових заходів, у яких бере участь понад 200 осіб. Протоколом засідання Постійної комісії з питань техногенно екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій «Про додаткові заходи запобігання поширенню нової коронавірусної інфекції (COVID 19)» у місті Києві також було введено додаткові обмеження, в тому числі: обмеження проведення масових заходів на території м. Києва (більше 60 осіб), до участі в заходах допускати лише осіб, які пройшли термометрію; недопущення до роботи працівників підприємств та установ міста Києва з ознаками інфекційного захворювання.

Таким чином, у разі проведення будь-яких заходів, зокрема, і заходів на медичну тематику або внутрішніх з’їздів/конференцій для працівників компанії, їх кількість у місті Києві не повинна перевищувати 60 осіб, а також має бути забезпечено здійснення термометрії. У іншому випадку, порушення вказаних вимог буде підставою для притягнення посадових осіб до адміністративної відповідальності, а у разі поширення хвороби в результаті такого порушення - і до кримінальної відповідальності. Теж саме стосується і допуску до роботи працівників, які мають характерні ознаки захворювання як, наприклад, кашель та підвищена температура.

У разі виникнення питань чи потреби допомоги у впровадженні змін, будь ласка, звертайтесь до партнерів та юристів Правового Альянсу Команда

1787

Якщо Ви помітили помилку, будь ласка, виділіть та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про неї