ru uk en
LIFE SCIENCES LAWYERS | UKRAINE & CIS
Menu

ПРАВОВИЙ АЛЬЯНС — юридична компанія, що супроводжує бізнес-інтереси національних, іноземних і міжнародних компаній на території України та ряду країн СНД.

НАШІ КЛІЄНТИ представляють індустрії фармацевтики, медичних виробів, товарів народного споживання, медицини, косметики, парафармацевтики, хімії, біотехнології, сільського господарства та продуктів харчування.

ПРОВІДНІ АСОЦІАЦІЇ — AIPM Ukraine, APRaD та Комітет з охорони здоров'я Європейської Бізнес Асоціації обрали Правовий Альянс своїм юридичним радником.

Правовий Альянс провів вебінар, присвячений трудовим аспектам мобілізації

19 лютого 2015 року відбувся вебінар, присвячений трудовим аспектам мобілізації. Доповідачем виступила молодший юрист компанії «Правовий Альянс» Зоя Заміховська.

В ході вебінару доповідач окреслила основні практичні проблеми, які виникають у роботодавців та працівників у зв’язку з призивом під час мобілізації в особливий період. Зокрема, було обговорено та розмежовано різні підстави, з яких працівник викликається до військових частин, види мобілізаційних документів, час, з якого працівник вважається мобілізованим. Доповідач зупинилась на правильному оформленні відсутності на робочому місці через кожну з таких підстав. Відповідно, Зоя порадила у разі відсутності вказівки на мету виклику працівника до військової частини, видати акт про неявку працівника та табелювати його як такого, що не з’явився з невідомих причин або інших причин. У випадку ж відсутності у зв’язку з проходженням навчальних зборів або несенням військової служби роботодавцю рекомендовано табелювати працівника за кодом 22 (відсутність у зв’язку з виконанням державних або громадських завдань), а також видати наказ про звільнення від роботи на час проходження навчальних військових зборів/несення військової служби.

З учасниками заходу було також обговорено категорії осіб, які звільнені від призиву під час мобізації. Попри існування вичерпних підстав для звільнення, законодавцем сформовано як одну з підстав «інші військовозобов'язані або окремі категорії громадян у передбачених законами випадках». При цьому до таких підстав на категорій осіб відносять ті, що вказані в ЗУ «Про альтернативну (невійськову) службу» та ЗУ «Про військовий обов’язок та військову службу». Водночас, спікер наголосила, що використання підстав, вказаних у зазначених актах, у якості підстав для звільнення від призову під час мобілізації є дискусійним. Таким чином, Заміховська рекомендувала керуватись для аргументації звільнення від призову положеннями ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Окрему уваги доповідачем було приділено питанню збереження робочого місця за особами, призваними для проходження навчальних зборів та несення військової служби. Юрист наголосила, що виклик працівника для проходження навчальних зборів відповідно до положень ст. 119 КЗпП та ч. 11 ст. 29 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» України є безумовною підставою для збереження робочого місця, посади та заробітної плати на весь період проходження ним таких зборів. Однак, до 01 квітня 2014 року виклик для несення військової служби вважався причиною, за якою відповідно до ст. 36 КЗпП України роботодавець мав право звільнити працівника. Наразі за чинним законодавством у разі настання такої обставини роботодавець повинен зберігати робоче місце та посаду за мобілізованим працівником протягом 1 року. Однак, як акцентувала доповідач, відповідно до змін, які вступили в силу 08 лютого 2015 року, у разі якщо ним продовжено несення військової служба у зв’язку з укладенням контракту для несення військової служби, такі гарантії пролонгуються ще на 1 рік.

Одним з найкритичніших трудових моментів, які було обговорено під час вебінару, було питання виплати заробітної плати працівникам, призваним для несення військової служби. Заміховська наголосила, що відповідно до абз. 3 ст. 119 КЗпП України встановлено, що заробітна плата таким працівникамкомпенсується із бюджету середній заробіток в порядку, розробленому КМУ. Однак, як наголосила спікер, такий порядок досі не розроблений, а отже питання, чи має виплачувати таку заробітну плату саме роботодавець та хто компенсує такі виплати роботодавцю досі залишається відкритим. Водночас, механізм виплати заробітної плати та тривалість таких виплат для осіб, призваних для проходження навчальних зборів, чітко прописаний та підлягає обов’язковому дотриманню з боку роботодавців.

2966

Якщо Ви помітили помилку, будь ласка, виділіть та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про неї