
LA Law Firm презентувала законопроєкти про реформу патентного права в Україні
Віталій Савчук, керівник практики інтелектуальної власності, та Олександр Цуркан, юрист практики інтелектуальної власності, представили в Американській торговельній палаті альтернативний законопроєкт «Про внесення змін до Закону України “Про захист інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності під час дії воєнного стану, введеного у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України”».
У зустрічі взяли участь представники Міністерства економіки України, НДІ інтелектуальної власності, Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій, а також керівники практик інтелектуальної власності юридичних фірм.
Під час обговорення учасники зосередили увагу на необхідності відновити строки для всіх прав інтелектуальної власності, які були зупинені з квітня 2022 року, та на вирішенні питання щодо патентів (у тому числі на фармацевтичну продукцію), які діють понад максимально можливий строк.
Віталій Савчук наголосив на важливості перезавантаження всіх строків та відновлення роботи органів інтелектуальної власності. Також Віталій зазначив, що відновлення строків та припинення дії патентів, які діють понад максимально можливі строки відповідатиме українським та міжнародним нормам, а також сприятиме здоровій конкуренції на ринку. Ці зміни прискорять появу генериків в аптечних мережах та, в тому числі, сприятимуть доступності лікарських засобів.
У межах заходу учасники також обговорили необхідність впровадження Правила Болар в українське патентне законодавство. Це правило дозволяє виробникам генеричних лікарських засобів реєструвати ліки (але не вводити їх в обіг) до завершення дії патенту, щоб забезпечити представлення продукції на ринку одразу після закінчення строку його дії.
Команда LA Law Firm поділилася своїм законопроєктом щодо впровадження Правила Болар із учасниками заходу та Американською торговельною палатою.
«Колеги та клієнти знають мене як адепта інтелектуальної власності – я вірю, що труд винахідників та авторів має завжди бути щедро оплаченим. Водночас Україна зараз – ледь не єдина держава, де патенти діють необмежену кількість років. Генеричні ліки, які доступні в аптеках Європи, досі не мають права на державну реєстрацію у нас. Ми виправимо цей дисбаланс. В результаті споживач в аптеці матиме широкий вибір, частина ліків подешевшає, а повага до патентів зросте», – коментує Віталій Савчук.
Зустрічі з реформування сфери інтелектуальної власності мають системний характер, і команда LA Law Firm домовилась з учасниками про наступну – обговорити вже опрацьовані документи та представити весь механізм реалізації Болару в Україні.
LA Law Firm продовжує роботу над реформою, щоб забезпечити справедливі ринкові умови в Україні, а також дотриматись балансу між правами патентовласників і потребами пацієнтів.
У разі виникнення запитань або пропозицій звертайтесь до Віталія Савчука, партнера і керівника практики інтелектуальної власності LA Law Firm, savchuk@l-a.com.ua.