uk ru en
LIFE SCIENCES LAWYERS | UKRAINE & CIS
Menu

ПРАВОВИЙ АЛЬЯНС — юридична компанія, що супроводжує бізнес-інтереси національних, іноземних і міжнародних компаній на території України та ряду країн СНД.

НАШІ КЛІЄНТИ представляють індустрії фармацевтики, медичних виробів, товарів народного споживання, медицини, косметики, парафармацевтики, хімії, біотехнології, сільського господарства та продуктів харчування.

ПРОВІДНІ АСОЦІАЦІЇ — AIPM Ukraine, APRaD та Комітет з охорони здоров'я Європейської Бізнес Асоціації обрали Правовий Альянс своїм юридичним радником.

Час замислитись. Як співіснувати роботодавцю та профспілці?

Останнім часом на фармацевтичному ринку стала активно розповсюджуватися інформація про існування професійних спілок, які готові «захищати» права працівників фармацевтичних компаній. Безумовно, профспілка є потужним інструментом правового захисту співробітників, однак не завжди профспілки ефективно здійснюють представництво та захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів працівників.

Законодавче регулювання діяльності профспілок визначено Законом України «Про громадські об’єднання», Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», Кодексом законів про працю України.

Законодавством визначено, що роботодавець, у разі коли працівники є членами профспілки, має взаємодіяти із профспілкою щодо питань, пов’язаних із:

  • проведенням надурочних робіт на підприємстві;
  • черговістю надання відпусток, перенесенням щорічної відпустки;
  • запровадженням, заміною і переглядом норм праці тощо.

Крім того, роботодавцю необхідно погоджувати з профспілковим органом для працівників, які є членами виборних профспілкових органів:

  • зміну умов трудового договору;
  • зміну умов оплати праці;
  • притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Даний перелік обмежень для роботодавця, у разі перебування працівників у профспілках, не є вичерпним.

Виходячи із вищевикладеного, профспілкам надано чимало контрольних повноважень, з якими має рахуватися роботодавець. Існування сьогодні профспілкової організації на підприємстві змушує топ-менеджмент детально продумувати свої рішення.

Відсутність профспілкової організації на підприємстві або відсутність інформації про її існування не вирішить дане питання. Так, наприклад, у разі якщо профспілкова організація на підприємстві не створена, свої повноваження вона може здійснювати через профспілкового представника, який, відповідно, має право надавати згоду на розірвання трудового договору за ініціативою роботодавця. В даному випадку працівник може бути членом профспілки, а роботодавець дізнається про це випадково та миттєво, коли виникне спірна ситуація.

Зокрема, широкого поширення набуває практика, коли медичних працівників активно закликають якомога швидше вступати до профспілок, обіцяючи в подальшому захист трудових прав. При цьому запевняють, що такий «добровільно-примусовий» вступ до профспілки буде анонімним та роботодавець про це не дізнається. Наприклад, в Телеграмі існує група «Фарм. Ко! Вся правда :)», яка налічує більше 600 учасників, де розміщуються агітаційні повідомлення про приєднання до профспілок. Ще однією такою групою у Вайбері є «ПС Громадське здоров’я» з 1074 учасниками.

Можливо, такі агітаційні повідомлення про вступ працівників до професійних спілок пов’язані із захистом від звільнення, але немає гарантії того, що профспілка буде добросовісно здійснювати свою діяльність. Тому підприємствам слід бути готовими до розвитку різних сценаріїв подій і застосовувати відповідні правові механізми аби профспілка «грала» за правилами підприємства.


Даний лист носить інформаційний характер про ситуацію, яка склалася на фармацевтичному ринку. З огляду на зазначене, приймаючи рішення щодо діяльності компанії, зверніться за наданням кваліфікованої юридичної консультації.

Ілля Костін, адвокат, патентний повірений
Партнер ЮФ «Правовий Альянс»
kostin@l-a.com.ua

1246

Якщо Ви помітили помилку, будь ласка, виділіть та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про неї