ru uk en
LIFE SCIENCES LAWYERS | UKRAINE & CIS
Menu

ПРАВОВИЙ АЛЬЯНС — юридична компанія, що супроводжує бізнес-інтереси національних, іноземних і міжнародних компаній на території України та ряду країн СНД.

НАШІ КЛІЄНТИ представляють індустрії фармацевтики, медичних виробів, товарів народного споживання, медицини, косметики, парафармацевтики, хімії, біотехнології, сільського господарства та продуктів харчування.

ПРОВІДНІ АСОЦІАЦІЇ — AIPM Ukraine, APRaD та Комітет з охорони здоров'я Європейської Бізнес Асоціації обрали Правовий Альянс своїм юридичним радником.

Законопроект про зміну підходів до патентування винаходів і корисних моделей не розширить доступ до ліків

Інтерфакс-Україна від 28.10.2019.

Віталій Савчук, радник, адвокат ЮК "Правовий Альянс".

Законопроект про зміну підходів до патентування винаходів і корисних моделей не підвищить доступність лікарських засобів для громадян, вважає радник юридичної компанії "Правовий Альянс" Віталій Савчук.

Коментуючи агентству "Інтерфакс-Україна" законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвищення доступності лікарських засобів для громадян (№2089), Савчук зазначив, що в разі прийняття законопроекту в довгостроковій перспективі він може привести до результату, прямо протилежного задекларованої меті ... "Підхід "взять и поделить" не спрацює в фармацевтиці", - сказав він.

Юрист пояснив, що грунтуючись на ідеї, що "право людини на здоров'я має превалювати над правом інтелектуальної власності", автори законопроекту пропонують заборонити патентну охорону на цілі групи об'єктів, зокрема нові дозування або будь-яку нову властивість чи нове використання відомого лікарського засобу, корисні моделі, які стосуються лікарських засобів. Пропонується також не визнавати новою будь-яку нову властивість або нове використання лікарського засобу. На думку Савчука, це може "сильно обмежити патентні можливості окремих гравців на ринку".

Крім того, він зазначив, що законопроект пропонує не вважати порушенням прав власника патенту використання винаходу при підготовці до держреєстрації лікарського засобу.

"Загалом позитивній пропозиції авторів не вистачає конкретики, що може привести до зловживань", - пояснив юрист.

Савчук також звернув увагу на те, що законопроект пропонує дозволити паралельний імпорт лікарських засобів, не врегулювавши контроль їх якості і відповідальність такого імпортера.

"У всьому світі закон за своєю суттю байдужий до шляхетних цілей обмеження патентного захисту, зате уважний до причин. Це означає, що державі не слід керуватися лише ідеями ситуативного громадського інтересу, він повинен керуватися законом. А закон, в свою чергу, повинен бути (в ідеалі) складено так, щоб суспільний інтерес було враховано постійно ", - сказав він.

Савчук зазначив, що за зроблені інвестиції, зусилля і ризики, пов'язані з розробкою нових технологій, власник патенту на винахід отримує винагороду - 20-річну монополію на його використання на ринку. При цьому будь-який винахід має відповідати критеріям - новизна, винахідницький рівень, промислова придатність. При невідповідності хоча б одного з них охорона винаходу не надається.

"Доступ більшого числа пацієнтів до медикаментів може бути тільки наслідком, а не причиною для відсутності патентної охорони. Якщо причину з наслідком переплутати, можна сміливо знехтувати більшістю патентів - як правило, на ринок нескладно поставити більш доступний товар вже через кілька років після опублікування патенту" , - пояснює юрист.

За його словами, в короткостроковій перспективі може здатися, що споживачі від цього виграють. "Але виробники оригінальних препаратів втрачають мотивацію інвестувати час і кошти в розробку нових технологій. Таким чином, в довгостроковій перспективі пацієнти ризикують спостерігати уповільнення розвитку в галузі, а значить, залишитися без ще більш якісних ліків", - вважає Савчук.

Він підкреслив, що така проблема не є суто українською і не обмежується фармацевтичною галуззю. У світі, наприклад, існує проблема "вічнозелених патентів" і отримання заявником нового патенту на відому технологію завдяки внесенню в неї незначних змін.

За словами Савчука, "в цьому випадку не існує іншого способу визначити справедливість монополії, ніж перевірка в суді кожного окремого винаходу на відповідність критеріям".

"Не можна однозначно говорити про те, що патентний захист обмежує доступ пацієнтів до ліків. Закон дозволяє в судовому порядку перевірити це твердження в кожному випадку. Очевидно, що баланс інтересів бізнесу та споживача важливий і, напевно, в повній мірі недосяжний, але це не означає , що не потрібно хоча б намагатися його досягти ", - резюмував він.

Як повідомлялося, депутати Ольга Стефанишина та Олександра Устінова (обидві - "Голос") зареєстрували законопроект №2089, який, зокрема, передбачає імплементацію в національне законодавство ряду положень і директив ЄС про правову охорону біотехнологічних винаходів і медичних продуктів.

Автори законопроекту вважають, що вдосконалення підходів до патентування винаходів і корисних моделей створить передумови для активізації винахідницької діяльності, заохотить присутність на ринку інноваційних лікарських засобів в Україні та підвищить ефективність патентної охорони в сфері фармації в цілому.

Законопроект також вводить можливість паралельного імпорту лікарських засобів та пропонує врегулювати діючу залежність між процедурою реєстрації ліків і патентні права.

1506

Якщо Ви помітили помилку, будь ласка, виділіть та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про неї