ru uk
LIFE SCIENCES LAWYERS | UKRAINE & CIS
Menu

ПРАВОВИЙ АЛЬЯНС — юридична компанія, що супроводжує бізнес-інтереси національних, іноземних і міжнародних компаній на території України та ряду країн СНД.

НАШІ КЛІЄНТИ представляють індустрії фармацевтики, медичних виробів, товарів народного споживання, медицини, косметики, парафармацевтики, хімії, біотехнології, сільського господарства та продуктів харчування.

ПРОВІДНІ АСОЦІАЦІЇ — AIPM Ukraine, APRaD та Комітет з охорони здоров'я Європейської Бізнес Асоціації обрали Правовий Альянс своїм юридичним радником.

Відпуск ліків без ПДВ: хронологія подій і підсумки ситуації, що склалася

2 квітня 2020 року набрав чинності Закон України від 30.03.2020 р. №540-IX, відповідно до якого тимчасово на період карантину звільняються від обкладення податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для реалізації заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій і пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

Дмитро Алешко для Щотижневика АПТЕКА.ua, 17.04.2020

Відповідний перелік товарів визначено постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2020 р. №224 зі змінами, внесеними постановою КМУ від 08.04.2020 р. №271.

Перелік лікарських засобів у вищезазначеній постанові КМУ сформульований як «лікарські засоби для надання медичної допомоги хворим з COVID-19». Ряд МНН, включених до зазначеного переліку, перетинається з аналогічними МНН, включеними до переліку для реімбурсації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.03.2017 р. №152. У той же час, більшість МНН, які потрапили в обидва переліки, не збігаються за формою випуску. Відповідно, Національна служба здоров'я України має право реімбурсувати тільки ті форми випуску відповідних лікарських засобів, які включені до переліку, визначеного постановою КМУ №152. У свою чергу від ПДВ звільняються лікарські засоби тільки в тих формах випуску, які вказані в переліку, затвердженому постановою КМУ №224 (зі змінами, внесеними постановою КМУ №271).

Є приклад, коли МНН в однаковій формі випуску потрапили в обидва списки. Наприклад, сальбутамол, розчин для інгаляцій. Однак, в постанові КМУ №152 визначено, що відшкодовується вартість ліків, відпущених пацієнтам з бронхіальною астмою, тоді як постанова КМУ №224 передбачає звільнення від ПДВ операцій з продажу лікарських засобів для надання медичної допомоги хворим з COVID-19.

Таким чином, аналіз вищевказаних норм дозволяє зробити висновок, що операції з продажу лікарських засобів, які відпускаються за програмою реімбурсації, не звільняються від податку на додану вартість.

Хронологія подій, пов'язаних зі звільненням товарів, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання COVID-19, від ПДВ та ввізного мита виглядає наступним чином:

17 березня 2020:

 • Верховна Рада України приймає Закон України № 530-IX, відповідно до якого вносяться зміни до Податкового та Митного кодексів в частині звільнення від ввізного мита та ПДВ операцій з ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій і пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
 • Закон України №530-IX публікують в газеті «Голос України» і він вступає в силу;
 • переліку Кабінету Міністрів України немає.

20 березня 2020:

 • Кабінет Міністрів України приймає постанову №224, якою затверджує перелік лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України звільняються від податку на додану вартість.

21 березня 2020:

 • постанова Кабінету Міністрів України №224 опублікована в газеті «Урядовий кур'єр» і вступила в силу;
 • формально операції з ввезення лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, включених до переліку, визначеного постановою КМУ №224, повинні були звільнятися від податку на додану вартість та ввізного мита починаючи з 21 березня 2020 р.

30 березня 2020:

 • Верховна Рада України приймає Закон України №540-IX, відповідно до якого вносяться зміни в Податковий кодекс і звільняються від ПДВ операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій і пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
 • в Законі вказали, що його норми застосовуються до операцій, здійснених починаючи з 17 березня 2020 р.;
 • відповідно до Закону стали звільнятися від ПДВ також і операції на митній території України, а не тільки з ввезення на митну територію;
 • на питання «Що робити з уже ввезеними, відвантаженими, відпущеними товарами, що потрапляють під вищезгадану пільгу?» даний закон відповідь не дав;
 • формально назва переліку лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій і пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), які звільняються від ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України звільняються від обкладення податком на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №224, перестала відповідати назві переліку, визначеного в Законі України №540-IX.

02 квітня 2020:

 • Закон України №540-IX публікують в газеті «Голос України» і він вступає в законну силу;
 • Кабінету Міністрів України належить затвердити новий перелік товарів, операції з якими звільняються від ПДВ;
 • що робити зі старим переліком, затвердженим постановою КМУ №224 (можна або не можна його застосовувати), ніхто не говорить;
 • теоретично можна говорити про застосування зазначеного переліку для звільнення від ПДВ операцій із ввезення на митну територію України, оскільки такі операції звільнялися як відповідно до Закону України №530-IX, так і відповідно до Закону України №540-IX;
 • якщо дивитися на цю проблему з формально юридичної точки зору, то до нової назви переліку, Кабінет Міністрів України зобов'язаний затвердити новий перелік, оскільки розширюється спектр операцій, що звільняються.

08 квітня 2020:

 • Кабінет Міністрів України приймає постанову №271, відповідно до якої змінює назву переліку і доповнює його шляхом внесення змін до постанови КМУ №224;
 • перелік тепер відповідає Податковому кодексу, але перестає відповідати Митному кодексу, оскільки в Митному кодексі визначено, що звільняються від сплати від ввізного мита лікарські засоби, медичні вироби та/або медичне обладнання, а Кабінет Міністрів вказав, що звільняються товари (в тому числі лікарські засоби, медичні вироби та/або медичне обладнання).

15 квітня 2020:

 • постанову Кабінету Міністрів України №271 публікують в газеті «Урядовий кур'єр» і вона набирає законної сили;
 • починає діяти оновлений перелік та операції з поставки товарів, включених до переліку, визначеного постановою КМУ №224 (зі змінами, внесеними постановою КМУ №271) на митній території України тепер вже без сумнівів звільняються від ПДВ.

Як бачите, ситуація зі звільненням товарів, пов'язаних з протидією COVID-19, від ПДВ та ввізного мита, викликає більше запитань, ніж відповідей. При цьому скільки юристів коментуватиме, стільки буде й думок.

На наш погляд, щоб потім не опинитися єдиними потерпілими, компаніям або профільним асоціаціям необхідно звернутися із запитами до Державної податкової служби України та Державної митної служби України та попросити чітко сформулювати які операції і з якої дати звільняються від сплати ввізного мита та ПДВ як при ввезенні, так і на митній території України.

Інформаційний лист ДПС від 03.04.2020 р., на жаль, залишає також багато прогалин в питанні звільнення від ПДВ.

1289

Якщо Ви помітили помилку, будь ласка, виділіть та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про неї