ru uk en
LIFE SCIENCES LAWYERS | UKRAINE & CIS
Menu

ПРАВОВИЙ АЛЬЯНС — юридична компанія, що супроводжує бізнес-інтереси національних, іноземних і міжнародних компаній на території України та ряду країн СНД.

НАШІ КЛІЄНТИ представляють індустрії фармацевтики, медичних виробів, товарів народного споживання, медицини, косметики, парафармацевтики, хімії, біотехнології, сільського господарства та продуктів харчування.

ПРОВІДНІ АСОЦІАЦІЇ — AIPM Ukraine, APRaD та Комітет з охорони здоров'я Європейської Бізнес Асоціації обрали Правовий Альянс своїм юридичним радником.

Патентні тролі в українських реаліях

Лавренова Наталія, Радник ЮК «Правовий Альянс»

Костін Ілля, Партнер ЮК «Правовий Альянс»

Роль інтелектуальної власності в економіці та суспільстві в цілому важко переоцінити. Однією з багатьох умов розвитку науково-технічної сфери, виробництва, торгівлі є визнання за авторами та особами, які отримали права інтелектуальної власності, прав на створений об’єкт та захист таких прав.

Будь який закон в сфері інтелектуальної власності покликаний захистити власника (винахідника) від протиправних посягань на результати його інтелектуальної діяльності. Але останнім часом все частіше спостерігається зловживання правами на об’єкти інтелектуальної власності, обмеження конкуренції, блокування діяльності учасників ринку тощо.

Сьогоднішні реалії патентних тролей на українському ринку все більше привертають до себе увагу.

Що ж таке «патенті тролі».

Патентний троль – це фізичні або юридичні особи, які володіють патентами, але самі не використовують запатентовану технологію для виробництва товарів та / або надання послуг, а пред’являють претензії та позови до тих осіб, які виробляють такі товари та / або надають послуги. Вони активно захищають свої патенти ініціюючи судові спори, блокуючи діяльність конкурентів. Отже ці особи існують задля «торгівлі патентами», а не виробництва товарів, надання послуг. Насамперед «патенті тролі» виникали з метою надання допомоги винахідникам, які не мають достатніх коштів і досвіду для просування свої патентів на ринок та захист своїх прав. Однак з часом такі компанії почали зловживати своїми правами. Термін «патентний троль» почали використовувати у 1993 році по відношенню до компаній, які агресивно здійснюють патентне переслідування. До патентних тролей можна віднести інститути, окремих дослідників, компанії, які захищають свої права не в тій сфері економіки тощо.

Рік тому фахівці Бостонського університету опублікували дослідження в якому спробували оцінити основні фінансові витрати викликані діями патентних тролей в економіці США. Автори дослідження виявили, що самі великі прямі та побічні витрати несуть малі та середні інноваційні компанії. В той час як великі компанії переслідуються рідше. Внаслідок претензій зі сторони патентних тролей, невеликі компанії несуть великі витрати, змушені зменшувати інвестиції, закривати бізнес. Своїми діями патенті тролі спричиняють бізнесу неабиякі збитки, через що вини все частіше піддаються критиці. Але окрім збитків, патенті тролі обмежують проведення наукових досліджень, конкуренцію та здорові відносини підприємництва. Поширення дій патентних тролей переорієнтовують ринок з досліджень, нових розробок, інноваційних технологій на масові патенти, патенти, які захищають загальнопоширені, стандартні процедури, які не містять винахідницького рівня або новизни. Концентрація уваги на таких патентах спричинена тим, що саме такі «прості» патенти масово використовуються виробниками для виробництва товарів або надання послуг та дозволяють патентним тролям займати агресивну позицію та отримувати прибутки.

Фахівці Бостонського університету підрахували, що останніми роками активність патентних тролів зростає. Так у 2005 році пред’явлено близько 1400 позовів, тоді як у 2011 році – 2500 компаній були змушені захищатись у 5842 судових процесах. При цьому на долю малих та середніх компаній припадає 59 % судових спорів. Дане дослідження дозволило оцінити проблему патентних тролей. Під час дослідження була зібрана інформація, яка раніше не була доступна для вивчення та аналізу, а саме судові претензії патентних тролей, витрати на вирішення судових спорів, розміри ліцензійних платежів тощо. При цьому побічні витрати залишились поза межами дослідження, однак за оцінками авторів побічні витрати складають суму, яка вдвічі перевищує середньорічний рівень прямих витрат.

Патенті тролі не є виключенням і для України. Останні тенденції свідчать про підвищення уваги до патентних тролей.

Для України характерним є отримання деклараційних патентів на корисні моделі та винаходи, які не відповідають умовам патентноздатності. Такі деклараційні патенти захищають корисні моделі та винаходи, які вже давно є відомими і не містять новизни та винахідницького рівня.

Можливість отримати такий патент передбачена Законом України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі». Так заявка на деклараційний патент проходить лише формальну експертизу, яка не стосується новизни, винахідницького рівня та промислової придатності. Експертиза проводиться протягом декількох місяців. Відповідно до статті 25 Закону, за результатами формальної експертизи видається деклараційний патент під відповідальність власника патенту за відповідність винаходу (корисної моделі) умовам патентноздатності. Але не зважаючи на формальну процедуру реєстрації, власник деклараційного патенту фактично отримує право контролювати ринок таких товарів, оскільки патент надає виключне право дозволяти або забороняти використання запатентованого винаходу (корисної моделі).

Такому контролю сприяє і новий Митний кодекс України, який набрав чинності 01.06.2012 р. З прийняттям нового Митного кодексу України до митного реєстру об'єктів права інтелектуальної власності можна вносити, окрім об’єктів авторського права, торговельних марок, промислових зразків та географічних зазначень, які були в попередньому кодексі, винаходи, корисні моделі, сорти рослин. Внесення об’єкту інтелектуальної власності до митного реєстру здійснюється безоплатно.

Отже зі вступом нового Митного кодексу патенті тролі отримали можливість призупиняти митне оформлення товарів, які порушують їх права засвідчені патентом. Затримання партії товару на митному кордоні стимулює так званого порушника бути достатньо поступливим, що і дозволяє патентним тролям отримувати прибутки від своєї «діяльності».

Отримавши патент, наприклад, на велосипед, власнику залишається чекати коли до митного оформлення буде пред’явлена партія велосипедів. Далі події можуть розвиватись двома шляхами, або імпортер «домовляється» з власником патенту, або сторони вирішують спір в суді. Поки суд триває конкурент спокійно реалізує свій товар на території України, підриває авторитет імпортера та відвертає увагу на вирішення спору в суді.

Розвиток патентних тролей став можливим завдяки недосконалості законодавства в сфері інтелектуальної власності. З одного боку швидка та проста процедура реєстрації корисних моделей дозволяє винахідникам швидко захистити свій товар та розпочати виробництво перед його виходом на ринок, а з іншого боку надає патентним тролям можливість отримувати патенти на вже існуючі товари та зловживати своїм правом.

У боротьбі з патентними тролями у Євросоюзі та США застосовується так звана концепція «FRAND». Термін «FRAND» походить від «fair, reasonable and non-discriminatory», тобто «справедливий, розумний і недискримінаційний». Концепція передбачає справедливі умови захисту конкуренції і виражається через формулювання певних заборон ліцензіату. Розумні умови передбачають обґрунтованість розміру винагороди, а недискримінаційність - рівні умови для всіх ліцензіатів.

На думку багатьох експертів система патентного права потребує перегляду. Також можливим є вироблення концепції боротьби з патентними тролями на рівні Антимонопольного комітету України. Але поки законодавство залишається незмінним учасникам ринку варто розраховувати на існуючі способи захисту прав та дотримуватись балансу інтересів.

Учасникам ринку не варто нехтувати об’єктами авторського права, а навпаки приділяти їм більше уваги, проводити моніторинг зареєстрованих патентів, аналізувати митний реєстр об'єктів права інтелектуальної власності. Також варто користуватись правом подання до Укрпатенту клопотання про проведення експертизи запатентованого винаходу (корисної моделі) на відповідність умовам патентоздатності. Таке клопотання, відповідно до статті 33 Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі», може подати будь-яка особа.

4708

Якщо Ви помітили помилку, будь ласка, виділіть та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про неї