uk ru
LIFE SCIENCES LAWYERS | UKRAINE & CIS
Menu

ПРАВОВИЙ АЛЬЯНС — юридична компанія, що супроводжує бізнес-інтереси національних, іноземних і міжнародних компаній на території України та ряду країн СНД.

НАШІ КЛІЄНТИ представляють індустрії фармацевтики, медичних виробів, товарів народного споживання, медицини, косметики, парафармацевтики, хімії, біотехнології, сільського господарства та продуктів харчування.

ПРОВІДНІ АСОЦІАЦІЇ — AIPM Ukraine, APRaD та Комітет з охорони здоров'я Європейської Бізнес Асоціації обрали Правовий Альянс своїм юридичним радником.

Декларування цін. COVID-19

22 квітня 2020 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №341 "Про заходи щодо стабілізації цін на товари, які мають істотну соціальну значимість, товари протиепідемічного призначення". Ініціатором постанови є Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України.

Дмитро Алешко, адвокат, партнер ЮК "Правовий Альянс"

АПТЕКА.ua, 13.05.2020

Законом України "Про ціни і ціноутворення" передбачені такі види державного регулювання цін як встановлення фіксованих цін, граничних цін, граничної торговельної націнки, а також впровадження процедури декларування зміни ціни. З усіх опцій Кабінет Міністрів України вибрав декларування роздрібних цін і ввів його на лікарські засоби (включаючи парацетамол, азітроміцин, амоксицилін та ін.), Антисептики і дезінфікуючі засоби (включаючи хлоргексидин, етанол, хлороксиленол та ін.), а також засоби індивідуального захисту (включаючи медичні маски, рукавички, медичну марлю та ін.). Всього декларування введено на 38 позицій товарів, повний список яких є в тексті постанови.

Вищезазначеною постановою також затверджено порядок декларування зміни роздрібних цін. З нового варто наголосити на тому, що відомості про ціну на конкретний товар зі списку необхідно подавати на адресу Держспоживслужби, а не МОЗ України. Пункт 2 Порядку передбачає, що декларуванню підлягає зміна роздрібних цін кожного окремого виду товару незалежно від упаковки, дозування і форми випуску. Декларуванню підлягають роздрібні ціни для кінцевого споживача в гривні, які включають ПДВ. Як наслідок, після набрання постановою законної сили аптечним установам необхідно буде підготувати і подати для декларування цін відомості про кожен товар зі списку, включаючи кожну форму випуску і дозування лікарського засобу, на який планується збільшити ціну.

Коли вступає в силу декларування цін? У постанові зазначено, що вона набирає чинності через 10 днів з дня її опублікування і діє до закінчення карантину. Постанова опублікована в газеті "Урядовий кур'єр" 07 травня 2020 р. Таким чином вона набуває чинності з 18 травня 2020 р.

У яких випадках і в які терміни необхідно подати таку інформацію? Декларування здійснюється, якщо суб'єкт господарювання планує збільшити ціну на конкретний товар зі списку в порівнянні з ціною, яка діє за станом на 18 травня 2020 р. або з вже задекларованою ціною.

Строки декларування залежать від того, на який відсоток планується збільшити ціну, і складають:

- за 30 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується (без урахування дня декларування) у разі збільшення ціни на 15 і більше відсотків;

- за 14 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується (без урахування дня декларування) у разі збільшення ціни на 10 і більше відсотків, але менше, ніж на 15 відсотків;

- за 3 дні до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується (без урахування дня декларування) у разі збільшення ціни на 5 і більше відсотків, але менше, ніж на 10 відсотків.

Постанова встановлює, що зміна ціни не декларується, якщо ціна знижується або якщо ціна збільшується внаслідок закінчення терміну дії знижки. На жаль, Кабінет Міністрів не зазначив: хто, кому і за яких обставин повинен давати знижку, щоб застосовувати такий виняток. Як часто відбувається останнім часом, необхідно буде отримувати додаткові роз'яснення, щоб зрозуміти, як правильно застосовувати прийнятий нормативно-правовий акт, і що малося на увазі при його прийнятті.

Чи можна подавати інформацію про ціни в аптечній мережі або потрібно подавати інформацію про ціни в кожному аптечному закладі? Відповідь на це питання знаходиться в пункті 3 порядку декларування зміни роздрібних цін. Декларування здійснюється щодо зміни цін в об'єкті (установі) роздрібної торгівлі. Таким чином, якщо планується збільшити ціну на товар з переліку на більш, ніж 5 відсотків, в будь-якому аптечному закладі на території України, необхідно декларувати таку зміну в терміни, які вказані вище.

Як часто потрібно декларувати ціни? Кожен раз, коли ви плануєте збільшити ціну на 5 і більше відсотків на будь-яку форму випуску або упаковку товару зі списку по відношенню до задекларованої ціни (перший раз по відношенню до ціни, яка діє за станом на 18 травня 2020 р.).

При поданні інформації про декларування ціни чи потрібно прив'язуватися до певних граничних цін? Ні, такої вимоги постановою не встановлено. Перший раз ви використовуєте ціни, які сформовані в конкретному аптечному закладі на момент подання відомостей в Держспоживслужбу. При подальшому декларуванні ви відштовхуєтеся від вже задекларованої ціни. Однак, на більшість лікарських засобів зі списку, постановою Кабінету Міністрів України №955 встановлена гранична роздрібна націнка. В цьому випадку необхідно дотримуватися такої націнки.

Що буде, якщо не подати інформацію? Якщо розглянути декларування зміни цін на ліки, яке здійснюється на адресу МОЗ України на підставі постанови КМУ №240 і стосується закупівель за бюджетні кошти, то там наслідки недекларування ціни очевидні – бюджетні установи не зможуть закупити такі ліки за результатами тендеру. У питанні нового регулювання в частині декларування цін на адресу Держспоживслужби все виглядає так, що за ненадання інформації для декларування ціни прямої відповідальності немає. Є ст. 1652 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка передбачає накладення штрафу на посадових осіб в розмірі 2 550 грн за порушення порядку застосування цін і тарифів. Однак, велике питання, наскільки в даному випадку порушується порядок застосування цін, з огляду на те, що використовується ціна, сформована аптечним закладом самостійно. Крім того, Закон України "Про ціни і ціноутворення" передбачає відповідальність за невиконання приписів Держспоживслужби або створення перешкод для виконання покладених на неї функцій розміром 34 000 грн. Тільки в цьому випадку такий припис про усунення порушень за результатами контрольних заходів має бути фізично направлено суб'єкту господарювання. Чи готова Держспоживслужба впоратися з такою кількістю торгових точок (включаючи ті, які торгують продуктами харчування, включеними до переліку) – велике питання.

Якщо в цілому оцінювати вищевказану ініціативу Кабінету Міністрів України, то варто відзначити, що вона, очевидно, запізнилася. Постанова Кабінету Міністрів України №341, яка вводить таке декларування, набуває чинності з 18 травня 2020 р., тоді як формально карантин закінчується 22 травня 2020 р. (як мінімум, виходячи з останнього рішення КМУ). Постанова страждає елементами правової невизначеності, і, в черговий раз, нове регулювання викличе у суб'єктів ринку більше питань, ніж відповідей.

708

Якщо Ви помітили помилку, будь ласка, виділіть та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про неї