ru uk en
LIFE SCIENCES LAWYERS | UKRAINE & CIS
Menu

ПРАВОВИЙ АЛЬЯНС — юридична компанія, що супроводжує бізнес-інтереси національних, іноземних і міжнародних компаній на території України та ряду країн СНД.

НАШІ КЛІЄНТИ представляють індустрії фармацевтики, медичних виробів, товарів народного споживання, медицини, косметики, парафармацевтики, хімії, біотехнології, сільського господарства та продуктів харчування.

ПРОВІДНІ АСОЦІАЦІЇ — AIPM Ukraine, APRaD та Комітет з охорони здоров'я Європейської Бізнес Асоціації обрали Правовий Альянс своїм юридичним радником.

Регуляторні питання щодо ввезення дієтичних добавок в Україну: міжнародний ветеринарний сертифікат

Нещодавно команда Правового Альянсу проконсультувала представника в Україні американського виробника дієтичних добавок, вітамінів, генериків лікарських препаратів та лікувальної косметики з питань імпорту дієтичних добавок до України.

Клієнт звернувся з питанням переліку необхідних документів для ввезення дієтичних добавок до України. Таке питання виникло у зв’язку із тим, що 24 серпня 2020 року набрав чинності Наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України №1329 від 14 липня 2020 року «Про затвердження форм міжнародних сертифікатів» (надалі – «Наказ»). Зазначеним Наказом були затверджені 72 форми міжнародних сертифікатів, які повинні супроводжувати імпорт до України продуктів тваринного походження, до яких можуть відноситися, в тому числі, і дієтичні добавки.

До набрання чинності вищевказаним Наказом, законодавство не передбачало конкретної форми міжнародного ветеринарного сертифікату, необхідного для проходження державного контролю при імпорті дієтичних добавок. Ввезення до України дієтичних добавок здійснювалось за документами компетентних іноземних органів. Так, згідно із Постановою Кабінету Міністрів України №960 від 24 жовтня 2018 року «Деякі питання проведення заходів офіційного контролю товарів, що ввозяться на митну територію України (у тому числі з метою транзиту)», дієтичні добавки відносяться до товарів, які підлягають державному контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин. Цей вид державного контролю здійснюється на основі міжнародного сертифікату в оригіналі та транспортних документів.

Тепер, на рівні Наказу визначено конкретну форму міжнародного ветеринарного сертифікату, подання якого вимагається при імпорті дієтичних добавок до України. Самі міжнародні ветеринарні сертифікати повинні бути виданими компетентним органом країни походження або країни-експортера.

Наявність та зміст міжнародних сертифікатів при ввезенні продуктів тваринного походження на територію України контролює Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів (надалі – «Держпродспоживслужба»).

Станом на дату написання цієї статті, Держпродспоживслужбою визнано 50 компетентних органів країн світу у сфері ветеринарії та безпечності харчових продуктів. Видані саме цими установами міжнародні ветеринарні сертифікати є прийнятними для проходження державного контролю дієтичних добавок при імпорті до України.

Однак, на практиці виникла проблема колізії законодавства України та законодавства США. Так, компетентним регуляторним органом США у сфері виробництва та експорту дієтичних добавок є Food and Drug Administration (FDA), проте він не визнається компетентним Держпродспоживслужбою та не має повноважень на ветеринарну сертифікацію. Інший орган, U.S. Department of Agriculture Animal and Plant Health Inspection Service (APHIS), хоч за визначенням Держпродспоживслужби і є компетентним, але не має права видавати підтверджуючі документи саме на дієтичні добавки.

За вказаних обставин, Клієнт звернувся за юридичною допомогою тому, що він не міг отримати необхідних документів для ввезення дієтичних добавок до України, оскільки жоден із регуляторних органів США не міг видати необхідний сертифікат. Тобто, існувала невизначеність у законодавстві України щодо вичерпного переліку документів та конкретних компетентних іноземних органів для їх видачі.

В ході роботи над дорученням Клієнта, команда юристів дослідила вимоги законодавства в залежності від класифікації товарів згідно з УКТЗЕД для їх імпорту до України, а також одержала за результатами звернень відповіді від Держпродспоживслужби та регуляторних органів США.

Правовий Альянс провів детальний аналіз повноважень регуляторних органів США та направив письмові звернення до декількох із них. За результатами було підтверджено, що компетентним органом на видачу міжнародного ветеринарного сертифікату на дієтичну добавку є National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), оскільки дієтичні добавки, які планував ввозити Клієнт, містили продукцію саме рибного походження. Представники Держпродспоживслужби додатково підтвердили, що міжнародний сертифікат, виданий цим органом, може бути прийнятий при державному контролі вантажу під час ввезення дієтичних добавок в Україну.

Також, окрім подачі міжнародного ветеринарного сертифікату, виробник має бути включений до реєстру країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктів на митну територію України. Реєстр ведеться Держпродспоживслужбою та станом на дату запиту Клієнта відомостей про його включення не містив.

Ми додатково дослідили, що законодавство України визнає еквівалентною систему постійного контролю виробництва та обігу продукції тваринного походження ЄС з системою безпечності, якості харчових продуктів України. Правовим Альянсом було одержано інформацію від компетентного органу США – NOAA, що постачальник сировини для дієтичних добавок Клієнта входить до реєстру, ухваленого Європейською Комісією. За результатами роботи Клієнт отримав рекомендації для одержання міжнародного ветеринарного сертифікату для імпорту дієтичних добавок до України.

Над проектом працювала команда у складі партнера Іллі Костіна та юриста Юлії Белінської.

1231

Якщо Ви помітили помилку, будь ласка, виділіть та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про неї