uk ru
LIFE SCIENCES LAWYERS | UKRAINE & CIS
Menu

ПРАВОВИЙ АЛЬЯНС — юридична компанія, що супроводжує бізнес-інтереси національних, іноземних і міжнародних компаній на території України та ряду країн СНД.

НАШІ КЛІЄНТИ представляють індустрії фармацевтики, медичних виробів, товарів народного споживання, медицини, косметики, парафармацевтики, хімії, біотехнології, сільського господарства та продуктів харчування.

ПРОВІДНІ АСОЦІАЦІЇ — AIPM Ukraine, APRaD та Комітет з охорони здоров'я Європейської Бізнес Асоціації обрали Правовий Альянс своїм юридичним радником.

Пошуки винуватих замість винних: як ДБР розслідувало справу щодо вибухів на військових складах у Сватовому Луганської області

Ілля Костін, адвокат, партнер ЮФ “Правовий Альянс”


Ми здійснюємо захист двох діючих військовослужбовців, які у 2014-2015 були командирами батарей реактивних установок Ураган, сектор “А”. Саме про них йде мова в цьому парадному повідомленні ДБР.

Читаєш і “сльози на очах від щастя" — знайшли все ж таки винних у вибухах. Весь світ стурбований фактом терактів ГРУ РФ у Європі на складах боєприпасів, нарешті знайшли і у нас через 6 років. Теж двох осіб і теж військовослужбовців. Ось тільки військовослужбовців нашої армії. Ось тільки вони не закладали вибухівки. Ось тільки вони захищали Батьківщину, як справжні чоловіки та патріоти своєї держави, які не бачили іншого шляху для себе. Всі, хто був у секторі “А” влітку 2014 року, знають про що я говорю.

Валентин Гулинін та Олександр Отрох діючі військовослужбовці ЗС України. Валентин зараз служить у 58 бригаді, Олександр командує дивізіоном РЗСВ Ураган в зоні ООС. На всі слідчі дії він повинен приїжджати із зони бойових дій. Дійшло до того, що командування вимушено було написати листа до слідчого (лист додається), щоб врахували важливість покладених завдань на Олександра та обстановку в зоні ООС.

Військовослужбовцям інкримінують частину 3 статті 425 КК України “Недбале ставлення військової службової особи до служби, якщо це заподіяло істотну шкоду в період особливого стану”. Санкція статті передбачає покарання до 7-ми років. За даними слідства, через недбале ставлення до служби двох командирів реактивних артилерійських батарей 29 жовтня 2015 року загинуло три особи та було заподіяно шкоди на суму понад 15 мільйонів гривень.

Згідно з оголошених підозр, вони розташували свої батареї артсистем біля складів, які вибухнули і, тим самим, порушили нормативи радянських часів, внаслідок чого техніка була знищена. Але це неправда. Командир батареї не має управлінського права вирішувати де розташовувати для зберігання техніку, яка, крім того, підпадала під виведення з лінії фронту згідно Мінським домовленостям. Все пересування техніки повинно було узгоджуватися з командувачем АТО та ГШ. Немає жодного підтвердження, що Валентин та Олександр повинні були виконувати нормативи про відстань розташування техніки від складів. Ба більше, питання диверсії почало звучати в офіційних процесуальних документах слідства тільки зараз.

Я хотів би, щоб ви прочитали вже згадану новину ДБР ще раз. З неї випливають декілька сентенцій:

  1. Розслідування по вибухам у Сватовому у 2015 році в цілому закінчено.
  2. Знайдено двох винуватих (підозра).
  3. Загинуло три людини та 15 млн грн збитків, що прямо зв’язано з діями винуватих осіб.

Цитата: “Слідчі Державного бюро розслідувань завершили досудове розслідування відносно двох командирів реактивних артилерійських батарей, через недбале ставлення до військової служби яких загинуло 3 осіб та заподіяно шкоди на суму понад 15 млн грн (ч. 3 ст. 425 КК України)”.

Це відверта брехня пресслужби ДБР.
В підозрах немає жодного причинно-наслідкового зв’язку між загиблими та діями (бездіяльністю) Валентина та Олександра. І не може бути, тому що люди загинули внаслідок пожежі через вибухи на складах, а не техніки, яка належала до батарей Валентина Гулиніна та Олександра Отроха. Більше того, загинуло 4 особи: 49-річна Людмила Солчинська та ще троє військовослужбовців, але в оголошенні пресслужби ДБР вказується тільки 3 особи. Стиль пресслужби ДБР.

У мене, як захисника військовослужбовців, немає особистих претензій до слідчого ДБР Станіслава Тищенко та прокурора Юрія Матьовка. Вони діють в межах КПК та кримінальної ідеології, яка існує у стінах як ДБР, так і правоохоронної системи в цілому.

Але я хочу задати відкрите питання: доколи будуть шукатися винуваті замість винних? Доколи керівники правоохоронної системи будуть виливати процесуальний та медійний бруд?

Ось далеко неповна хронологія:

1. “Спланована диверсія сепаратистів від початку стала основною версією причини пожежі. Лише за три години після початку вибухів Георгій Тука, на той момент голова військово-цивільної адміністрації Луганщини, повідомив, що по арсеналу здійснили два постріли із сигнальної ракетниці — одну вдалося загасити, а друга й спричинила загоряння.

Пізніше версії підтвердили і в Міністерстві оборони, заявивши, що «метою противника була дестабілізація в регіоні». СБУ почала розслідувати вибухи як теракт, що спричинив загибель людей.

Однак, за рік після випадку, винним визнали тільки українського офіцера. Майор Олександр Литвиненко — начальник відділу зберігання боєприпасів польового складу сектору “А”, який із початком АТО розмістили на території місцевого заводу. Він пішов на угоду зі слідством і визнав провину за частиною 2 статті 403 Кримінального кодексу — невиконання наказу в умовах особливого періоду.

Тобто ні людські, ні матеріальні втрати в провину Литвиненку не ставлять. А одним із тяжких наслідків суд вважає, зокрема, і підрив авторитету ЗСУ.”[1]

2. “Причиною пожежі на складі боєприпасів у Сватовому Луганської області стала недбалість посадових осіб. Про це заявив головний військовий прокурор України, заступник генпрокурора Анатолій Матіос.”[2]

І ось до чого це призводить: місцеві журналісти у Сватовому вимушені були опублікувати топ-5 фейкових новин про вибухи на арсеналі зброї у Сватовому.

Я не прихильник використовувати методи гучних висловлювань та кричущих заголовків у захисті клієнтів, тобто методи псевдо журналістики. Я намагаюсь бути об’єктивним. Практика показує, що це правильний шлях для того, щоб добитися для підзахисних більше можливостей для захисту у реаліях нашої кримінальної пострадянської доктрини.

Тому, ще раз наголошую, що до слідчих у мене питань немає, але давайте відверто. Знайти через 7 років осіб причетних до скоєння злочину, передбаченому статтею 113 КК України “Диверсія”, тобто розкрити злочин і відповісти на питання “Хто і яким чином?”, тими силами, які є у слідства, і тими підходами та методами — неможливо.

Саме тому на пресконференції, я спільно з Ольгою Решетиловою, експерткою з питань прав людини у секторі безпеки та оборони, повідомимо про версії щодо диверсій на складах у Сватовому в жовтні 2015 року, порівняємо їх з іншими вибухами та діями слідства та розкажемо в чому схожість цих вибухів з вибухами у Чехії та Болгарії у 2014-2015 роках.

Після чого, ми ще раз пригадаємо про двох діючих військовослужбовців Валентина Гулиніна та Олександра Отроха, які зараз боронять нашу країну, знаючи, що у тилу їх чекає не тільки родина, а також кримінальне провадження та санкція статті до 7 років позбавлення волі.

Пресконференція відбудеться 8 червня 2021 о 10:00 в Українському кризовому медіа-центрі за адресою: Київ, вул. Хрещатик, 2 (Український дім).
Одночасно відбудеться онлайнова трансляція на Facebook-сторінці, YouTube-каналі та сайті УКМЦ. Прошу долучатися.

Ми все одно переможемо.
Слава Україні!


Журналістське розслідування ЦЕНЗОР.нет по темі вибухів на військових складах у Сватовому Луганської області у жовтні 2015 року: куди веде російських слід та як коментують розслідування у ДБР. Матеріал підготовлено на базі пресбрифінгу, який відбувся 8 червня за ініціативою адвоката Іллі Костіна в Українському кризовому медіа-центрі.

Зв'язатися з адвокатом Іллею Костіним: kostin@l-a.com.ua


[1] https://hromadske.ua/posts/iak-v-ukraini-rozslidui...
[2] https://lb.ua/society/2015/11/10/320592_gpu_nazval...

Вкладення:

Лист від МОУ.jpg
3712

Якщо Ви помітили помилку, будь ласка, виділіть та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про неї