ru uk en
LIFE SCIENCES LAWYERS | UKRAINE & CIS
Menu

ПРАВОВИЙ АЛЬЯНС — юридична компанія, що супроводжує бізнес-інтереси національних, іноземних і міжнародних компаній на території України та ряду країн СНД.

НАШІ КЛІЄНТИ представляють індустрії фармацевтики, медичних виробів, товарів народного споживання, медицини, косметики, парафармацевтики, хімії, біотехнології, сільського господарства та продуктів харчування.

ПРОВІДНІ АСОЦІАЦІЇ — AIPM Ukraine, APRaD та Комітет з охорони здоров'я Європейської Бізнес Асоціації обрали Правовий Альянс своїм юридичним радником.

Нові правила фінансового моніторингу в Україні

З 28 квітня 2020 року набирає чинності нова редакція Закону України №361-IX “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”.

Юридична компанія “Правовий Альянс” вирішила описати нововведення закону в частині переказу коштів та спростувати окрему недостовірну інформацію, що активно розповсюджується в мережі стосовно механізмів роботи цього закону.

Так, вказаним законом оновлюються вимоги до належної перевірки переказу коштів. Зокрема, під час здійснення операцій з переказу коштів банком мають бути проведені операції з ідентифікації та верифікації учасників такого переказу. Під час ідентифікації банк отримує інформацію про ПІБ або найменування юридичної особи, номер рахунку або унікальний номер операції, місце проживання, паспортні дані, ідентифікаційний код ініціатора переказу. Верифікація здійснюється в межах підтвердження ідентифікаційних даних про фізичну особу, а також встановлення структури та кінцевих бенефіціарів юридичної особи, якщо ініціатором переказу є юридична особа.

Операції з ідентифікації та верифікації платника (ініціатора) та одержувача коштів будуть обов’язковими для всіх видів переказів коштів, в тому числі електронних коштів, крім:

 • зняття коштів з власного рахунку;
 • сплати податків, зборів, платежів, штрафних санкцій та пені до державного і місцевих бюджетів;
 • оплату житлово-комунальних послуг;
 • переказу коштів за допомогою електронних платіжних засобів або електронних грошей для оплати товарів чи послуг;
 • операцій до 30 000 гривень з оплати товарів, робіт, послуг, погашення кредиту;
 • переказу коштів в межах України у розмірі менше ніж 5 000 гривень за відсутності ознак пов’язаності з іншими операціями.

Операції з ідентифікації та верифікації здійснюються банком при відкритті рахунку, тому необхідність у їх отриманні для кожного переказу коштів відсутня. Таким чином переказ коштів з платіжної картки на іншу платіжну картку не буде вимагати здійснення додаткових (помітних для учасників переказу) заходів, поповнення карток на суму 5 000 гривень і більше можливо буде здійснити виключно через касу банку, а термінали для поповнення без картки обмежать сумою в 4 999 гривень.

Наголошуємо, що положення статті закону щодо переказу коштів не містять обов’язків ініціатора переказу щодо підтвердження законності походження таких коштів, як про це зазначається в багатьох статтях опублікованих в мережі.

У разі відсутності необхідної інформації для здійснення ідентифікації та верифікації банк матиме право відхилити здійснення переказу коштів. Про факт відсутності інформації щодо учасника переказу банк зобов’язаний повідомити Національний банк України, а в разі наявності підозри щодо такого переказу – Державну службу фінансового моніторингу України.

Слід також зазначити й про інші зміни, які привнесе новий закон, зокрема:

 • збільшення розміру порогових фінансових операцій зі 150 000 гривень до 400 000 гривень, які підпадають під перевірку;
 • зменшено кількість ознак для здійснення обов'язкової перевірки фінансових операції, а саме:
  • якщо один з учасників пов’язаний з державою, що не виконує рекомендації по боротьбі з відмиванням доходів;
  • якщо один з учасників є політично значущою особою або пов’язаний з нею;
  • якщо це фінансова операція щодо переказу коштів за кордон;
  • якщо це фінансова операція з готівкою.
 • збільшення переліку суб’єктів, які здійснюють первинний фінансовий моніторинг (додаються бухгалтери, податкові та юридичні консультанти, адвокати, що працюють індивідуально та інші);
 • нові обов’язки щодо розкриття інформації юридичними особами (детально в нашій новині “Як зміняться юридичні особи і їх власники у 2020 році”);
 • значно збільшено розміри штрафів за порушення нового закону.

Юридична компанія “Правовий Альянс” буде надалі відслідковувати законодавчі нововведення та повідомляти вас про їх введення в дію.

1705

Якщо Ви помітили помилку, будь ласка, виділіть та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про неї