uk ru en
LIFE SCIENCES LAWYERS | UKRAINE & CIS
Menu

ПРАВОВИЙ АЛЬЯНС — юридична компанія, що супроводжує бізнес-інтереси національних, іноземних і міжнародних компаній на території України та ряду країн СНД.

НАШІ КЛІЄНТИ представляють індустрії фармацевтики, медичних виробів, товарів народного споживання, медицини, косметики, парафармацевтики, хімії, біотехнології, сільського господарства та продуктів харчування.

ПРОВІДНІ АСОЦІАЦІЇ — AIPM Ukraine, APRaD та Комітет з охорони здоров'я Європейської Бізнес Асоціації обрали Правовий Альянс своїм юридичним радником.

Механізм забезпечення стягнення справедливої компенсації за завдану бізнесу шкоду із держави-агресора

Тарас БЕЗПАЛИЙ
Асоційований партнер Legal Alliance Law Firm, адвокатОнлайн-посібник доступний для скачування українською та англійською мовами в кінці статті.


З початку військової агресії Росії проти України для бізнесу стало актуальним питання відшкодування збитків, завданих внаслідок військових дій.

Ми бачимо два дієві механізми:

  • ініціювання або приєднання до відкритого кримінального провадження в Україні;
  • звернення до Міжнародного кримінального суду.

Ініціювання або приєднання до відкритого кримінального провадження в Україні

Перевага вказаного механізму полягає в тому, що він вже є доступним в межах України. Слід зауважити, що станом на сьогодні відкрито 1694 кримінальних проваджень за фактами порушення законів та звичаїв війни (ст. 438 КК України), які, серед іншого, полягають у знищенні майна господарських товариств. Служба безпеки України повідомила про підозру вже 900 особам. Такі кримінальні провадження, скоріш за все, будуть відбуватись у спеціальному порядку (in absentia), положення про здійснення якого описані у Главі 24-1 Кримінального процесуального кодексу.

В межах кримінального провадження важливим є отримання статусу потерпілого, фіксація руйнувань, збитків, упущеної вигоди, проведення відповідних експертиз, збирання доказів, подача цивільного позову в межах кримінального провадження, а також підтримання позиції потерпілого у судовому провадженні, оскільки питання про задоволення заявленого цивільного позову вирішуватиметься під час ухвалення національним судом обвинувального вироку.

Окремо слід звернути увагу, що сьогодні активно обговорюється можливість виконання подібних судових рішень за рахунок примусово вилучених активів, що належали резидентам Російської Федерації на території України, а також арештованих активів за кордоном. Верховна Рада Україна вже зробила крок на шляху до цього, прийнявши Закон України “Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів”.

Окрім цього, у Верховній Раді України зареєстровано законопроект № 7237 від 31.03.2022 року “Про компенсацію за майно, втрачене, пошкоджене та знищене внаслідок збройної агресії Російської Федерації та справедливий розподіл репарацій”, яким передбачається порядок надання первинної та повної компенсації за втрачене, пошкоджене або знищене внаслідок збройної агресії майно фізичних та юридичних осіб, а також джерела, з яких буде здійснюватися така компенсація. В разі прийняття вказаного законопроекту, всі зацікавлені особи, у тому числі, власники підприємств, матимуть можливість отримати грошову компенсацію або інші заходи підтримки для постраждалих юридичних осіб.

Звернення до Міжнародного кримінального суду

МКС – орган міжнародної кримінальної юстиції, що здійснює переслідування та засудження фізичних осіб за найтяжчі злочини – геноцид, злочини проти людства, воєнні злочини та акти агресії. Воєнними злочинами є, зокрема, знищення чи руйнування об’єктів цивільної інфраструктури, їх пограбування. Слід зауважити, що унікальність МКС, як міжнародного органу, полягає в можливості залучення до провадження потерпілих від скоєних злочинів, якими можуть бути фізичні та юридичні особи. Під час проведення розслідування Прокурором МКС, кожен потерпілий може зв’язатись з ним за допомогою спеціального веб-ресурсу та надати зібрані докази вчинення воєнного злочину. Для участі у судовому розгляді (особисто або через представників) потерпілі мають подати заявку на участь за допомогою стандартної форми. Під час заповнення цієї заявки важливо враховувати надані МКС рекомендації. Після закінчення судового розгляду, якщо буде винесено обвинувальний вирок, Судова палата МКС може зобов’язати засудженого виплатити відшкодування жертвам злочинів. Суд також може ухвалити рішення про виплату такого відшкодування через Трастовий фонд для потерпілих (ст. 75 Статуту). Вказані положення не є декларативними, доказом чого є справа THE PROSECUTOR v. GERMAIN KATANGA. У цій справі МКС підприємцям, які зазнали шкоди від скоєних злочинів, призначив сплату індивідуальних репарацій та колективне відшкодування для допомоги кожному потерпілому в формі підтримки підприємницької діяльності.

За зверненням до МКС щодо ситуації в Україні 39 держав-учасників МКС[1], прокурор МКС Карім Хан вже розпочав розслідування злочинів військово-політичного керівництва Росії в Україні. Наразі триває процес збору Прокурором достатніх доказів.

З огляду на це, пропонуємо власникам бізнесу, які вже понесли втрати в Україні внаслідок ворожих дій Росії, здійснювати активні кроки для участі в розслідуванні справи Прокурором МКС. Ми пропонуємо наступний алгоритм дій:

1) детальна фіксація шкоди та обставин, за яких вона була завдана (вимоги та поради до фіксації описані в онлайн-посібнику);

2) подання інформації до створеного Офісом Генерального прокурора разом з українськими та міжнародними партнерами онлайн-ресурсу WarCrimes.gov.ua;

3) звернення до Прокурора МКС за допомогою веб-ресурсу;

4) подання заяви на участь у судовому розгляді справи;

5) участь у судовому розгляді справи МКС;

6) здійснення інших супровідних кроків.

Замість висновків

Незалежно від розвитку подій та обраного механізму захисту, вже сьогодні потрібно здійснювати низку важливих кроків, доступних зараз та без яких неможливо в майбутньому претендувати на відшкодування завданої шкоди.

Нами запропоновано чіткий та послідовний алгоритм, що складається з наступних етапів:

1) забезпечення схоронності документів юридичної особи;

2) фіксація обставин уповноваженими органами (Національна поліція України, Державна служба з надзвичайних ситуацій);

3) самостійна фіксація завданої шкоди (складання акту обстеження, фото-, відеозйомка, отримання свідчень свідків та отримання інших доказів);

4) збереження отриманих доказів;

5) ініціювання та супровід кримінального провадження в Україні;

6) звернення до прокурора МКС;

7) подання заявок до створених онлайн-ресурсів WarCrimes.gov.ua, damaged.in.ua. Кожен із цих етапів детальніше описаний в онлайн-посібнику.

Такий механізм здатний забезпечити стягнення справедливої компенсації за завдану бізнесу шкоду із держави-агресора або її безпосередніх представників.


[1] Попередньо Україна зробила заяву про визнання юрисдикції МКС щодо воєнних злочинів та злочинів проти людяності, скоєних на території України, починаючи з 20.02.2014 року і по теперішній час, вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР", яких визначить прокурор МКС (постанова ВР України 145-VIII від 04.02.2015).

2973

Якщо Ви помітили помилку, будь ласка, виділіть та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про неї