uk ru
LIFE SCIENCES LAWYERS | UKRAINE & CIS
Menu

ПРАВОВИЙ АЛЬЯНС — юридична компанія, що супроводжує бізнес-інтереси національних, іноземних і міжнародних компаній на території України та ряду країн СНД.

НАШІ КЛІЄНТИ представляють індустрії фармацевтики, медичних виробів, товарів народного споживання, медицини, косметики, парафармацевтики, хімії, біотехнології, сільського господарства та продуктів харчування.

ПРОВІДНІ АСОЦІАЦІЇ — AIPM Ukraine, APRaD та Комітет з охорони здоров'я Європейської Бізнес Асоціації обрали Правовий Альянс своїм юридичним радником.

ДФС vs. маркетплейс: події та наслідки

Нещодавно на сайті офісу Генерального прокурора України опубліковано новину з гучним заголовком про те, що ДФС України заблокувала схему ухилення від сплати податків одного з найбільших продавців побутової техніки та засобів зв'язку в Україні. Так, продавці реалізовували побутову техніку із залученням ФОПів, однак ці операції не відображались у реєстрах бухгалтерського та податкового обліку, що створило можливість для ухилення від сплати податків. Було проведено низку обшуків, в ході яких вилучено майно, орієнтовна вартість якого становить 173 млн грн, наразі вирішується питання про накладення арешту на нього. Попередня правова кваліфікація вказаних дій – ч. 3 ст. 212 Кримінального кодексу України, а саме ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах.

Однак, незважаючи на активні дії органу досудового розслідування, ймовірність притягнення підозрюваних осіб до кримінальної відповідальності є надзвичайно малою.

По-перше, досудове розслідування у даному кримінальному провадженні здійснюється Головним слідчим управлінням ДФС України. Справді, відповідно до положень чинного Кримінального процесуального кодексу досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ст. 212 Кримінального кодексу України, повинне здійснюватися органом, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства. Однак, станом на сьогодні в Податковому кодексі України відсутній розділ ХVІІІ-2, яким раніше були визначені повноваження податкової міліції щодо організації та проведення розслідувань кримінальних правопорушень у сфері оподаткування, а сама ДФС наразі перебуває в стані припинення у зв’язку із рішенням Кабміну від 17.05.2019 року. Внаслідок цього докази, зібрані стороною обвинувачення у даному кримінальному провадженні, повинні бути визнаними недопустими, адже Головне слідче управлінням ДФС України не є належним суб’єктом для їх отримання, та й здійснення досудового розслідування як такого взагалі.

По-друге, зібрання доказової бази, яка у своїй сукупності відповідала б стандарту доказування “поза розумним сумнівом” у подібних справах є майже неможливим. Якщо фінансові операції щодо продажу товарів не відображались в реєстрах бухгалтерського та податкового обліку, то вкрай складно довести їх здійснення. Відтак, чи не єдиним джерелом доказів у даному випадку могли б стати показання ФОПів, які реалізовували товар, однак такий розвиток подій, очевидно, є малоймовірним, тому що у 99% випадках, при допитах ФОПи користуються положеннями статті 18 КПК України та статтею 63 Конституції України (свобода від самовикриття). Ще одним способом збирання доказів у даній справі могло б бути отримання тимчасового доступу до електронної бази даних, де зберігається інформація щодо всіх замовлень, а також проведення негласних слідчих розшукових дій, зокрема відео- та аудіозапису під час продажу товарів та проведення оперативних закупок.

Отже, з огляду на неналежний суб’єкт, що здійснює досудове розслідування у даному кримінальному провадженні, та складність отримання доказів, вірогідність того, що у даній справі когось буде притягнуто до кримінальної відповідальності є мінімальною.

А, наразі, матеріальні цінності на суму 173 млн грн – це застава за сплату можливої податкової заборгованості або за отримання неправомірної вигоди.

У адвокатів багато роботи. Попереду процес оскарження арештів по ст. 174 КПК України, та від вміння колег залежить майбутнє ще одного бізнесу в країні.

2608

Якщо Ви помітили помилку, будь ласка, виділіть та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про неї