uk ru
LIFE SCIENCES LAWYERS | UKRAINE & CIS
Menu

ПРАВОВИЙ АЛЬЯНС — юридична компанія, що супроводжує бізнес-інтереси національних, іноземних і міжнародних компаній на території України та ряду країн СНД.

НАШІ КЛІЄНТИ представляють індустрії фармацевтики, медичних виробів, товарів народного споживання, медицини, косметики, парафармацевтики, хімії, біотехнології, сільського господарства та продуктів харчування.

ПРОВІДНІ АСОЦІАЦІЇ — AIPM Ukraine, APRaD та Комітет з охорони здоров'я Європейської Бізнес Асоціації обрали Правовий Альянс своїм юридичним радником.

Справа Шеремета: як нова інформація вплине на розслідування

Національною поліцією України 04.01.2021 року було оприлюднено повідомлення про отримання в розпорядження інформації щодо можливих замовників вбивства Павла Шеремета, яке відбулось влітку 2016 року. З даного повідомлення вбачається, що замовниками вбивства журналіста Павла Шеремета можуть виступати посадові особи Комітету державної безпеки Республіки Білорусь.

Цікаво відмітити, що дану новину було опубліковано на сайті Української Правди із аудіозаписом переговорів та іншими документами датованими 2012 роком, які свідчать про можливу причетність спецслужб Республіки Білорусь до вбивства.

На оприлюднених записах невстановлені особи обговорюють питання вбивства журналіста шляхом отруєння токсичними речовинами або ж підриву. Таким чином етап готування до вчинення злочину розпочався ще у 2012 році за межами території України, і очевидним є факт причетності до цього високопосадовців.

В той же час, посадові особи Нацполіції та Офісу Генерального прокурора протягом майже 5 років намагаються з усіх сил віднайти стратегію розслідування, яка б максимально пасувала до обставин злочину. Бо, як виявилось, галочка у звітності куди важливіше, аніж встановлення справедливості у справі.

Так, 11.12.2019 року (через три роки опісля вбивства) експертами КНДІСЕ на виконання постанови слідчого слідчої групи ГСУ НП було проведено лжеекспертизу з ідентифікації особи за ознаками зовнішності (портретної, психологічної експертизи та криміналістичного аналізу ходи), за результатами якої двох осіб, зафіксованих на відеозаписі з місця події, було ідентифіковано за Кузьменко Юлію та Антоненко Андрія. В той же час, неозброєним оком видно очевидну різницю у зрості останніх.


(ліворуч — фото Юлії та Андрія; праворуч — фото осіб, що здійснили вбивство П. Шеремета)

На підставі саме цієї експертизи Кузьменко Юлії, Антоненку Андрію, Дугарь Яні було повідомлено про підозру. Разом з цим, Нацполіція стверджувала, що підозрювані є прихильниками ультранаціоналістичних ідей, культивували велич арійської раси з метою розмежування суспільства за критерієм національної приналежності. Задля привернення уваги громадськості до своїх радикальних поглядів та політичних переконань, було створено організовану групу, завданням якої і стало вбивство Павла Шеремета.

«Ураховуючи, що для здійснення вказаної злочинної діяльності необхідна значна кількість людей, невстановлені за цей час слідством особи, розпочали пошук співучасників вчинення злочину, при якому керувалися наступними критеріями схильності осіб за вольовими рисами до насильницьких дій, низькими морально-психологічними якостями.

На вказану пропозицію з особистих мотивів відкликнулися наступні особи: Антоненко Андрій Сергійович, 02.10.1971 року народження, Кузьменко Юлія Леонідівна, 05.11.1979 року народження, Дугарь Яна Сергіївна, 22.11.1993 року народження, інші невстановлені особи.»

(уривок із повідомлення про підозру Кузьменко Ю.Л. від 12.12.2019 р.)

Однак, не зумівши підтвердити вказану підозру жодними доказами, Нацполіція, за погодженням Офісу Генерального прокурора, 21.05.2020 року повідомила про нову підозру, за якою вже невідомі особи вирішили створити в суспільстві вкрай резонансну подію з метою подальшої провокації численних акцій протесту, шляхом вбивства публічної особи, а саме Павла Шеремета.

Цього разу Нацполіція навіть не намагалась вигадати хоча б якийсь мотив для вчинення Антоненком, Кузьменко та Дугарь цього злочину, зазначивши лише, що останні добровільно відгукнулись на пропозицію виконати підрив автівки журналіста.

«Досудовим розслідуванням встановлено, що Антоненко Андрій Сергійович, 02.10.1971 року народження, захопившись ультранаціоналістичними ідеями, культивуючи величність арійської раси, розмежування суспільства за принципом національної належності, прагнучи зробити свої погляди об’єктом уваги громадськості, вчиняючи свої дії, щоб привернути увагу громадськості до певних політичних переконань, перебуваючи на території проведення АТО, з числа волонтерів та осіб, які пройшли військову підготовку у складі добровольчих батальйонів та мають навики поводження з вогнепальною зброєю та вибуховими речовинами, вирішив створити організовану групу, щоб у її складі вчинити вбивство журналіста і радіоведучого Шеремета Павла Григоровича, який проживав у будинку, розташованому в м. Києві по вул. І. Франка, 12.»

(уривок із повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри Кузьменко Ю.Л. від 21.05.2020 р.)

В той же час, невідомих осіб, які стали організаторами вказаного злочину, досі не встановлено. З огляду на це, та необхідність забезпечення конкретного результату розслідування перед Міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим, який у 2019 році став особливо зацікавленим у ході досудового розслідування, 22.05.2020 року матеріали декількох кримінальних проваджень штучно було виділено в окреме провадження за фактом вчинення вбивства Павла Шеремета трьома вище вказаними особами, з правовою кваліфікацією п. 5,12 ч. 12 ст. 115 КК України.

У вказаному кримінальному провадженні, яке наразі перебуває на стадії судового розгляду у Шевченківському районному суді міста Києва, єдиним вагомим доказом у справі є вищезгадана експертиза ходи.

Саме на підставі неї підозрюваним було обрано запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою та декілька разів їх продовжено. Нагадаємо, Антоненко Андрій перебуває під вартою уже більше року.

В той же час, ця ж славнозвісна експертиза не є достовірним та допустимим доказом. Оскільки 31.08.2020 року рішеннями дисциплінарної палати Центральної експертно-кваліфікаційної комісії при Міністерстві юстиції України було притягнуто до дисциплінарної відповідальності експертів Ірхіна Ю.Б. та Семенця А.В., адже станом на дату проведеного дослідження (та і на сьогоднішній день) методика судово-психологічної експертизи з ідентифікації особи за ознаками зовнішності — відсутня і у стадії наукової розробки не перебуває.

Таким чином, головний доказ винуватості трьох осіб був абсолютно сфабрикований за допомогою неіснуючої методики, що і була вигадана суто для цілей цієї справи.

Однак це не вплинуло на стратегію групи прокурорів та слідчих, як і опубліковані нещодавно аудіозаписи, за допомогою яких, дійсно, можна встановити реальну картину вбивства Павла Шеремета, а саме мотив його вбивства, спосіб та осіб, які організували злочин.

Адже утримати лінію обвинувачення та не впасти обличчям в бруд набагато важливіше істини.

Так, представник МВС України Антон Шевченко заявив: “В обвинувальному акті чітко вказано, що їх (Антоненка, Кузьменко, Дугарь) дії були викликані іншими невстановленими особами. Безпосередньо на розгляд справи в суді це навряд чи вплине, адже обвинуваченим інкримінується саме участь у виконанні цього злочину”. Крім того, за словами Шевченка, ця інформація лише “підтверджує основну версію слідства, що наші обвинувачені діяли не самостійно, а виконували певний злочинний намір конкретних невстановлених осіб”.

З огляду на це, наступними кроками органу досудового розслідування з високою ймовірністю стануть спроби штучно створити нові докази у справі, аби хоча б якось пов'язати обвинувачених з особами із Білорусі, зафіксованими на аудіозаписі.

Проте відповідно до ч. 1 ст. 290 КПК України: “Якщо сторона кримінального провадження не здійснить відкриття матеріалів відповідно до положень цієї статті (290 КПК України), суд не має права допустити відомості, що містяться в них, як докази.”

Але буква закону мало коли заважала правоохоронній системі зберігати свій обвинувальних ухил, тому сторона захисту напоготові заперечувати проти будь-якого додаткового відкриття матеріалів на стадії судового розгляду. А чи стане на сторону справедливості її безпосередній гарант — суд — покаже час. Сподіваємось, суд нарешті наважиться зняти темну вуаль із заплямованої фальсифікаціями та маніпуляціями Національної поліції та прокуратури.

Щодо “конкретних невстановлених осіб”, які вже врешті-решт гучно прозвучали у цій справі, та, без жодного сумніву, є справжніми винуватцями у ній, то з огляду на останні події, Нацполіції все ж доведеться хоча б якось завершити розслідування, довівши його до логічного кінця.

Наразі, за відомостями Нацполіції, отримано дозвіл на проведення слідчих дій в одній з європейських країн, а також запрошено розпорядника переданої інформації.

Надалі ж найбільш ймовірним способом досудового розслідування у кримінальному провадженні стосовно невстановлених осіб стане ініціювання спеціального досудового розслідування (in absentia), за якого підозрювані переховуються від слідства та оголошені в міжнародний розшук.

Крім того, кому буде повідомлено про підозру: таким же невинуватим людям, як троє попередніх, або ж справжнім винуватцям злочину, — передбачити складно.

І без сумніву, залучивши на першому етапі до кримінального провадження Антоненка, Дугарь, Кузьменко у статусі свідків, можливості їх адвокатів у ході цього розслідування будуть максимально звужені.

На жаль, саме адвокатам приходиться виконувати функцію правоохоронних органів та самостійно розслідувати злочин, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності, а жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений.

Тому сторона захисту буде самостійно витребовувати аудіозаписи, висновки експертів за даними записами, щоб в котрий раз показати народу України і всьому світу, як невинних людей залишають на довгі роки за ґратами.

2522

Якщо Ви помітили помилку, будь ласка, виділіть та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про неї